U Beogradu je počela dvodnevna konferencija „Prekinuti krug isključenosti: jačanje porodica koje žive u višestrukoj deprivaciji“ na kojoj se razgovara o prioritetima u unapređenju rada u sistemu socijalne zaštite u pružanju podrške najugroženijoj deci i porodicama u krizi, odnosno porodicama sa složenim i višestrukim potrebama.

Na otvaranju konferencije šef Delegacije EU u Srbiji ambasador Majkl Davenport je izjavio da je EU u proteklih deset godina za zaštitu dece u Srbiji izdvojila devet miliona evra.

On je napomenuo da je u dugogodišnjem procesu EU pomogla izgradnju dnevnih boravaka za decu širom Srbije.

“Neophodno je taj proces dovesti do kraja, jer želimo da pomognemo Srbiji da bude primer dobre prakse u uslugama kojima se štite prava deteta”, rekako je Davenport.

“Srbija će za socijalne usluge u 2017. godini izdvojiti više od 500 miliona dinara”, izjavio je državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević i poručio da će to povećati i namenske transfere lokalnim samoupravama.

Foto: Emil Vaš

Foto: Emil Vaš

On je najavio da će opštine i gradovi od namenskih transfera moći da uvedu i uslugu porodičnog saradnika.

Uloga porodično saradnika je da pomaže porodicama u kojima postoji opasnost od zanemarivanja deteta, a osnovni cilj je da se obezbedi kvaliteta razvoj deteta u porodičnom okruženju i spreči njegovo izmeštanje u drugu sredinu.

Usluga „Porodičnog saradnika“ prvi put je uvedena pilot projektom 2013. godine u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu, a uz podršku Evropske unije sprovode je UNICEF i Fondacija Novak Đoković, i u protekle tri godine koristilo ju je više od 600 porodica sa 1.400 dece.

Kako je istaknuto na konferenciji, iskustva pokazuju da se uvođenjem usluge „Porodičnog saradnika“ smanjio broj dece koja se izmeštaju iz porodice.

Direktorka Fondacije Novak Đoković Gorana Džudža Jakovljević je istakla da je “krajnji cilj da ta usluga postane deo sistema socijalne zaštite i da rezultati pilot projekta pokazuju da je država na pravom putu da to uradi”.

Direktor UNICEF u Srbiji Mišel Sen Lo podsetio je da se Srbija međunarodnim konvencijama obavezala da donese rešenja za brigu o deci i da je u tome prešla veliki put i napredovala.

Prema njegovim rečima, tokom sprovođenja projekta „Porodični saradnik“ postepeno se deca izmeštaju iz institucija i vraćaju u porodice.

Sen Lo je ocenio da je Srbija razvila dobar model za koji su zainteresovane i druge zemlje, poput Perua, i da je sledeći korak da ta usluga postane deo sistema socijalne zaštite.

Dvodnevna konferencija, posvećena jačanju porodica koje žive u višestrukoj deprivaciji,  omogućiće razmenu iskustava i naučenih lekcija iz oblasti unapređenja usluga socijalne zaštite u jačanju ugroženih porodica kako bi se sprečilo smeštanje dece u ustanove, razvoja inovativnih usluga kojima se pruža podrška porodicama, i  oblikovanja hraniteljstva kao oblika privremene pomoći porodicama sa decom sa smetnjama u razvoju i invaliditetom.