Mladi iz Srbije i Nemačke od sada imaju mogućnost da dobiju dvostruku diplomu kroz realizaciju master programa, na engleskom jeziku, Master in Applied Economics na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu i Slobodnom univerzitetu u Berlinu.
Aranžmanom je predviđeno da i srpski i nemački studenti prvu godinu master studija realizuju u Beogradu, čime stiču pravo na diplomu Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu (od 60 ESPB), a drugu godinu u Berlinu, čime stiču pravo na dobijanje diplome Slobodnog univerziteta u Berlinu (od 120 ESPB).
Sporazum potpisan između ove dve visokoškolske ustanove ozvaničen je u prisustvu uprave Ekonomskog fakulteta i predstavnika Slobodnog univerziteta u Berlinu, rektora Univerziteta u Beogradu, predstavnika Ministarstava prosvete i Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Ambasade Nemačke u Beogradu, Delegacije Evropske unije, Nemačko-srpske privredne komore, velikih nemačkih kompanija koje posluju u Srbiji, kao i nastavnika, saradnika i studenata Ekonomskog fakulteta u Beogradu.
„Reč je o modernom studijskom programu, definisanom po ugledu na master studije iz primenjene ekonomije na najboljim svetskim univerzitetima, koji studente priprema za obavljanje složenih i traženih poslova u domenu ekonomske analize, uz korišćenje savremenih kvantitativnih tehnika i alata“ rekla je dekanica prof. dr Žaklina Stojanović.
Istovremeno je ovo jedan od prvih programa ovako čvrste saradnje između srpskih i nemačkih fakulteta, čime ova dva fakulteta žele da pruže doprinos daljem razvoju privredne i političke saradnje između dve zemlje.
„Diplomci sa ovog master programa će imati priliku da karijeru razvijaju u državnim organima Nemačke i Srbije, u međunarodnim institucijama, bankama i drugim finansijskim institucijama, kao i u konsultantskim firmama, a takođe i da nastave obrazovanje na doktorskim studijama u zemlji ili u inostranstvu. Prva generacija studenata biće upisana na ovaj program u akademskoj 2024/25. godini,“ objasnio je dr Saša Ranđelović, prodekan za finansije i međunarodnu saradnju.
Pored prilika za akademsko usavršavanje, mladi iz Srbije imaju mnoštvo mogućnosti za sticanje dodatnih znanja i veština kroz različite programe koje podržava Evropska unija – a više informacija dostupno je na sajtu EU mogućnosti.