Godišnji izveštaj i Plan rasta predstavljaju putokaz reformi koje predstoje Srbiji, a poslovna zajednica može igrati važnu ulogu u podršci u reformskim naporima, zagovaranju i nadzoru. Stoga je upravo predstavnicima poslovnog sveta predstavljen Godišnji izveštaj Evropske unije o Srbiji.

Događaj je održan u Evropskoj kući Beograd, a o Izveštaju su govorili Emanuele Žiofre, ambasador EU u Srbiji, i Tanja Miščević, ministarka za evrointegracije.

Prema rečima ambasadora Žiofrea, u Izveštaju se pozitivno ocenjuju ekonomski napredak, regionalna politika, usvajanje Strategije za borbu protiv korupcije i nastavak reformi u pravosuđu. Pozitivni su i upravljanje migratornim tokovima, ugovor sa Fronteksom, kao i to što se Srbija obavezala da će usklađivati viznu politiku sa viznom politikom EU, izjavio je Žiofre.

„Da budem konkretniji u vezi sa reformama koje su pred nama, gde će EU nastaviti da stoji uz Srbiju i pomaže tehničkom pomoći i finansijskom podrškom. U poslednjih 10 godina je Srbiji isplaćeno 4 milijarde evra bespovratnih sredstava“, rekao je ambasador.

Vladavina prava je jako bitna za poslovnu zajednicu i nastavlja  se radi na unapređenju profesionalnosti i kapaciteta pravosuđa, izjavila je između ostalog, ministarka Miščević.

Ona je, govoreći o  neispunjenim preporukama EU od prošle godine, rekla je da nema i napretka u oblasti na koju stavljamo akcenat, a to je javna uprava i konstatovala da nema napretka ni u oblasti slobode izražavanja.

„Danas je poslednji dan rada Regulatornog tela za elektronske medije po starom zakonu”, rekla je Miščević i izrazila nadu da će krenuti proces izbora. Ona je izjavila i da se sa Ministarstvom informisanja i telekomunikacije razmatra izmena dva zakona, kako bi se uskladili sa Audio-vizuelnom direktivom EU.

Za veći izvoz Srbije je potrebno da se uskladi sa standardima o bezbednosti hrane, dodala je ministarka i konstatovala da je najveće razočaranje što u Poglavlju 33 u pristupnim pregovorima nema napretka.

O Godišnjem izveštaju govorila je i Andrea Hohuber, Šefica sektora za evropske integracije i ekonomiju u Delegaciji Evropske unije u Srbiji, koja je potom učestvovala i u panelu „Pristupanje EU i plan rasta: pokretači ekonomskog rasta Srbije?“, zajedno sa Nenadom Đurđevićem, savetnikom predsednika Privredne komore Srbije, Sanjom Ivanić, generalnom sekretarkom Saveta evropskih poslovnih udruženja i komora u Srbiji, i Draganom Đuricom, generalnom sekretarkom Evropskog pokreta u Srbiji.