Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Devenport izrazio je nadu da će Srbija u nedelju, za kada je u Beogradu zakano održavanje Parade ponosa, uspeti da pošalje poruku tolerancije i različitosti. Predstavljajući kampanju „Diskriminacija nije šala“, sastavni deo projekta za borbu protiv diskriminacije koji finansira EU, Devenport je rekao da ona mora pre svega biti okrenuta prema mladima u Srbiji.
Obuke su pohađali i opštinski U Srbiji, ali ne samo u Srbiji, smo svedoci da je diskriminacija prisutna. Puno ranjivih grupa se suočava sa situacijom da nema isti pristup pojedinim službama zbog svojih ličnih svojstava, rekao je Devenport.
„Dokle god nečija lična osobina služi kao razlog da se ta osoba stavlja u nepovoljniji položaj, institucije koje štite ravnopravnost i promovišu toleranciju imaju obavezu i dužnost da ukažu i informišu o borbi protiv diskriminacije, ali je obaveza i svih institucija da se bave tom tematikom“, rekao je Devenport.
Devenport je ocenio da je rad Srbije u borbi protiv diskriminacije ključan u procesu evropskih integracija, jer zemlje Evropske unije ne dele samo iste pravne propise već i iste vrednosti.
Te vrednosti EU se ni u zemljama Unije ne shvataju kao gotova stvar već se one stalnim naporima moraju održavati i jačati, rekao je Devenport.
On je istakao da početak medijske kampanje za borbu protiv diskriminacije ne predstavlja izolovani napor na tom planu već da je deo stalnih nastojanja da se situacija na tom polju u Srbiji poboljša.
Evropska unija će nastaviti da podržava ovakve aktivnosti, rekao je Devenport.
Direktorka vladine Kancelarije za ljudska i manjinska Suzana Paunović je rekla da će medijska kampanja protiv diskriminacije trajati mesec dana. Ona je navela da je medijskoj kampanji prethodio rad na jačanju svesti o potrebi borbe protiv diskiminacije kroz obuku zaposlenih u pravosuđu, policiji, socijalnim službama i prosveti u 11 opština u Srbiji.
Prema njenim rečima, projekat vredan milion i po evra, sprovodi se od novembra 2012. godine kroz razne vidove obuke u oblasti antidiskriminacije i ravnopravnosti koje je pohađalo 1.000 državnih službenika, a 50 policajaca obučeno je za dalju obuku svojih kolega u MUP-u, funkcioneri, aktivisti civilnog društva, a u oktobru će biti obučavani i novinari.