EU podržava usvajanje indeksa za rodnu ravnopravnost u Srbiji jer je to jedan od najosnovnijih instrumenata u procesu kreiranja javnih politika iz perspektive rodne ravnopravnosti tokom evropskih integracija, rekao je šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport na konferenciji „Promocija rodne ravnopravnosti u procesu kreiranja javnih politika na osnovu podataka u Srbiji“.
„Rodna ravnopravnost je jedan od ključnih principa u EU. To je imperativ za ekonomski rast i socijalnu koheziju u svakom modernom društvu“, rekao je Devenport i dodao da je to jedan od važnih segmenata ljudskih prava i deo je niza poglavlja koja će biti predmet pregovora za članstvo Srbije u EU.
Situacija ni u EU nije najsjanija kada je reč o rodnoj ravnopravnosti, rekao je Devenport:
„Žene su i dalje diskriminisane kada se radi o zapošljavanju, one imaju u proseku 16,2 odsto manju zaradu za isti posao i izloženije su siromaštvu od muškaraca. U našim sopstvenim EU institucijama, u novoj Komisiji će najverovatnije biti samo osam žena komesara, 31 odsto članova Evropskog parlamenta su žene… Cifre, takođe, pokazuju da širom Evrope, u proseku, samo četiri odsto najvećih kompanija koje se kotiraju na berzi vode žene i samo 16,6 odsto žena je u upravnim odborima kompanija“.
„Naravno i da ni u Srbiji situacija nije idealna. Žene u Srbiji se svakog dana bore za jednak tretman. Teško pronalaze posao za koji će najverovatnije dobiti manju platu. Žene u politici i biznisu (posebno na višim pozicijama) su nedovoljno prisutne – samo su četiri žene članice vlade. Iako je broj poslanica porastao na 33,6 odsto žene i dalje nisu dovoljno prisutne u svim delegacijama i tradicionalno ‘muškim’ odborima u skupštini“, rekao je Devenport.
Podsetivši da su „odgovarajući resursi i bolja koordinacija mehanizama za rodnu ravnopravnost, na svim, a posebno na najvišem nivou, obaveza koju je Srbija preuzela ratifikacijom međunarodnih dokumenata“, Devenport je ukazao da „akcioni plan za implementaciju nacionalne strategije za sprečavanje i suzbijanje nasilja nad ženama u porodici i u partnerskim odnosima još uvek nije usvojen“.
„Potreba stvaranja adekvatnog institucionalnog okvira za sprovodjenje politike rodne ravnopravnosti značajna je i u procesu evropskih integracija jer je rodna ravnopravnost jedan od važnih segmenata ljudskih prava i deo je niza poglavlja koja će biti predmet pregovora“, naglasio je ambasador EU.
Prema njegovim rečima, indeks je značajan zato što će obezbediti sintetsko merenje rodne ravnopravnosti čije je rezultate lako razumeti i saopštiti, a obezbediće i instrument podrške donosiocima odluka prilikom ocenjivanja toga koliko je data zemlja članica daleko od postizanja rodne ravnopravnosti.
„Siguran sam da će nam pomoći u borbi protiv gorućih problema žena u Srbiji, kao što su diskriminacija, rodno zasnovano nasilje, siromaštvo i socijalna isključenost“, zaključio je Devenport.