U Srbiji ima oko 300 maloletnih migranata bez roditeljske pratnje. Kapacitet Centra za smeštaj maloletnih stranih lica bez pratnje je 15 mesta, a zahvaljujući donacijama EU kapaciteti su udvostručeni. U ovaj centar dolaze uglavnom deca i mladi iz Avganistana, pri čemu trenutno najmlađi ima 10, a najstariji 18 godina.
„Evropska unija podržala je pristup zdravstvenim uslugama, školovanju i socijalnoj zaštiti migranata, s posebnom pažnjom na maloletnike bez pratnje, te je investirala u infrastrukturne projekte. Naši partneri u ovim poduhvatima su Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstvo rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja i Ministarstvo zdravlja, kao i lokalne samouprave koje ugošćuju izbeglice i migrante», naglasila je zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Mateja Norčič Štamcar.
Norčič Štamcar ističe i da je EU uvek podržavala i da će i nadalje podržavati najranjivije kategorije migranata i dodala da to uključuje i osobe sa invaliditetima, žrtve rodno zasnovanog nasilja i žrtve trgovine ljudima, a pomoć je, kaže, u pandemiji korona virusa još važnija. „EU kontinuirano pomaže i podržava upravljanje migracija u Srbiji i ta pomoć od 2015.godine iznosi 130 miliona evra. Upravo smo sada odobrili dodatnih 13 miliona evra za podršku upravljanju migracijama u Srbiji“, rekla je Norčič Štamcar.
Ministarka Darija Kisić Tepavčević je tokom obilaska Centra za smeštaj maloletnih stranih lica bez pratnje roditelja rekla da je Ministarstvo za rad dalo ogoman doprinos u svim aktivnostima koje se tiču migranata, a da je osnovna karakteristika rada Vlade Srbije u tim situacijama odgovoran i human postupak prema svima koji se nađu na teritoriji Srbije.
„U toku ove godine bilo je više od 7.000 različitih aktivnosti koje su bile usmerene na migantsku populaciju, primera radi, bilo je pružanja blagovremene pomoći kada je pitanju zdravlje, psihološka pomoć i svi drugi vidovi zaštite“, rekla je Kisić Tepavčević.
Lidija Marković iz Međunarodne organizacije za migracije je istakla da je unapređenje uslova u Centru završeno pre nepunih mesec dana u okviru podrške EU. Prema njenim rečima, urađena je sanacija krova, kompletno je unapređen sistem grejanja, nabavljen je pelet za narednu zimsku sezonu i zamenjeni su prozori na prva dva sprata u objektu.
“Cena investicije je 85.000 evra, ali je i Ministarstvo za rad dodatno dalo sredstva da se objekat završi i da uslovi za prihvat dece budu adekvatni”, rekla je Marković.
Više o solidarnosti sa migrantima i saradnji Srbije i Evropske unije pročitajte ovde.