Paketom mera biće otežano oružanim grupama iz područja pogođenih sukobima ili visokorizičnih područja da svoje aktivnosti finansiraju eksploatacijom mineralnih sirovina i njihovom trgovinom.

Visoka predstavnica Evropske unije za spoljne poslove i bezbednost ketri Ešton i komesar za trgovinu Karel De Gucht su predložili zajednički pristup Unije kojim se želi zaustaviti korišćenje prihoda od trgovine mineralnim sirovinama za finansiranje oružanih sukoba. Paketom mera biće otežano  oružanim grupama iz područja pogođenih sukobima ili visokorizičnih područja da svoje aktivnosti finansiraju eksploatacijom mineralnih sirovina i njihovom trgovinom. Glavni cilj tog pristupa je da se  olakša prduzećima da postupaju odgovorno pri nabavci  tantala, volframa i zlata i da se podstakne korišćenje legalnih trgovinskih kanala.

„Cilj nam je da spriječitmo da međunarodna trgovina mineralnim sirovinama služi za jačanje ili nastavak sukoba”, rekli su visoka predstavnica EU i komesar.

„Današnja inicijativa o mineralnim sirovinama iz područja pogođenih sukobom pomoći će da se trgovina stavi u službu mira, lokalnih zajednica i napretka u područjima širom sveta koja su pogođena oružanim sukobima. To je prvi i pravovremeni doprinos EU kojim se podupire konsenzus postignut između preduzeća, civilnog društva i vlada zemalja OECD-a kako bi se lokalnim zajednicama pomoglo da ostvare veću korist od svojih prirodnih resursa.”

Komisija predlaže nacrt uredbe kojom će se uspostaviti sistem samosertifikacije u EU za uvoznike , tantala, volframa i zlata koji odaberu odgovorni uvoz u Uniju. Za samosertifikaciju je potrebno da uvoznici koji navedene metale i njihove rude uvoze u EU primjenjuju „dužnu pažnju”, tj. izbegavaju nanošenje štete u zemljama porekla tako što će nabavku i prodaju nadzirati i njome upravljati u skladu s pet koraka iz OECD-ovih smernica o dužnoj pažnji. Cilj je da se deluje na najefiskasnijem  nivou  lanca snabdevanja EU za navedene mineralne sirovine i da se olakša protok informacija o dužnoj pažnji do krajnjih korisnika. Navedena  uredba će uvoznicima iz EU omogućiti da ojačaju stalne napore koji se ulažu u osiguravanje čistih lanaca snabdevanja u legalnoj trgovini sa dobavljačima iz zemalja pogođenih sukobom.

Radi povećanja javne odgovornosti topionica i rafinerija i poboljšanja transparentnosti lanca nabavke  i olakšavanja odgovornog nabavljanja mineralnih sirovina, EU namerava da objavi godišnji popis odgovornih topionica i rafinerija u EU i svetu. Sa više od 400 uvoznika takvih ruda i metala EU je jedno od najvećih tržišta  tantala, volframa i zlata.

Uz predlog uredbe priložena je komunikacija, dokument u kojem se iznosi celokupni, sveobuhvatni spoljnopolitički pristup problemu povezanosti sukoba i trgovine mineralnim sirovinama iz pogođenih područja. Njime se utvrđuju dalja nastojanja EU na podupiranju OECD-ovih smernica o dužnoj pažnji i  spoljnopolitičke aktivnosti EU i s njima povezana podrška . Navedenom komunikacijom Komisija i visoka predstavnica K. Ešton potvrđuju da su mineralne sirovine iz područja pogođenih sukobom na dnevnom redu spoljne politike EU i da EU planira da preduzme konkretne mere na državnom i međunarodnom nivou, od podrške političkog dijaloga do diplomatskih napora u zemljama u kojima su smeštene topionice. U komunikaciji se podržavaju napori Komisije i visoke predstavnice za sprovođenje snažne i usklađene diplomatije EU u području sirovina pri čemu se problemu povezanosti bezbednosti  i razvoja pristupa na usklađen i strateški način.

Spomenutom inicijativom predlaže se i niz potsticajnih mera koje podupiru Uredbu i kojima se žele podstaknuti preduzeća u EU da primenjuju dužnu pažnju u lancu snabdevanja , na primer:

  • potsticaji u javnoj nabavcii za preduzeća koja prodaju proizvode koji sadržavaju  tantal, volfram i zlato, poput mobilnih telefona, štampača  i računara
  • financijska podrška  namenjena malim i srednjim preduzećima za primenu dužne pažnje kao i  OECD-u za izgradnju kapaciteta i aktivnosti informisanja
  • javno priznanje napora preduzeća iz EU koja postupaju odgovorno pri nabavci sirovina iz područja pogođenih sukobom
  • diplomatski napori i politički dijalog s vladama zemalja u kojima se sirovine vade, prerađuju i upotrebljavaju, u cilju podsticanja šire primene dužne pažnje
  • diplomatija u području sirovina, uključujući u okviru inicijativa dužne pažnje u koje je uključeno više učesnika
  • razvojna saradnja sa dotičnim zemljama
  • podrška koju pružaju države članice EU vlastitim politikama i instrumentima.

Kontekst

Predlog uredbe temelji se na javnom savetovanju, proceni učinka kao i opsežnom savetovanju s OECD-om, preduzećima, organizacijama civilnog društva i institucijama u zemljama u kojima se sirovine proizvode.

Predlog je usledio je kao odgovor na poziv Evropskog parlamenta iz 2010.godine  da EU donose zakonodavne akte slične onima u SAD-u kojima se propisuje da preduzeća koja koriste mineralne sirovine iz područja pogođenih sukobom moraju da navedu poreklo sirovine i da primenjuju dužnu pažnju.

Javno savetovanje i procena utjecaja otkrila je teško stanje na tržištu u području Velikih jezera, što je Komisiju podstaklo da izradi alternativni, ali ujedno ciljani i komplementarni model. Komisija je u posebnoj publikaciji Tržišta roba i sirovina i Komunikaciji o trgovini, rastu i razvoju najavila nameru da istraži načine kako lanac snabdevanja  učiniti transparentnijim.

Dodatne informacije