Za svega tri godine je na Sorboni završio studije hemije, matematike i fizike, a kao najbolji student svoje generacije, 1893. godine, prisustvovao je prijemu kod predsednika Francuske Republike. Naredne godine Mihailo Petrović Alas odbranio je doktorsku disertaciju i iste godine se vraća u svoj rodni Beograd. Na konkursu za profesora matematike na Velikoj školi, u izuzetno jakoj konkurenciji, biva izabran sa samo jednim glasom prednosti ispred Petra Vukićevića, koji je iste godine doktorirao u Berlinu.
Mihailo Petrović bio je strastveni putnik, proputovao je kroz sve evropske zemlje i upoznao njihove glavne gradove, a obišao je i Severni i Južni pol.
Uticaj Mihaila Petrovića na razvoj matematike u Srbiji bio je enorman. Podjednak doprinos nauci dao je i njegov savremenik, takođe evropski đak i veliki putnik – Jovan Cvijić. Naš najpoznatiji geograf doktorirao je u Beču, a počasne doktorate dobio je na Karlovom univerzitetu, u Pragu, i na Sorboni, u Parizu. Zbog svojih dostignuća, bio je član češke i italijanske Akademije nauka i mnogih drugih geografskih društava.
Cvijić i Petrović samo su dva svetla primera među mnogima koji su iskoristili priliku da se školuju u inostranstvu, donesu znanje u domovinu i time je znatno unaprede. Tu su i brojni takozvani francuski đaci – oni koji su nakon Prvog svetskog rata dobili stipendije za školovanje u ovoj zemlji. Najpoznatiji među njima su i Rastko Petrović i Rade Drainac.
Dakle, srpski studenti odvajkada odlučuju da se otisnu u svet, poberu znanje sa evropskih univerziteta i iskoriste ga da ostave svojevrstan pečat u nauci, umetnosti… Danas to mogu uraditi uz stipendije Evropske unije putem programa razmene studenata „Erazmus +”. Uz pomoć ovog programa, studenti iz Srbije mogu dobiti stipendije za kratkoročne i dugoročne studijske boravke.
Cilj ovog programa jeste da se stipendiranjem pruži podrška mladima iz Srbije, ali i edukatorima, da putuju, usavršavaju znanja, ali i da se povezuju sa drugim mladim ljudima iz Evrope i zajedno sa njima razmenjuju iskustva.
„Erazmus studenti su najbolji ambasadori Srbije u Evropskoj uniji, a kada se vrate, onda su ambasadori EU u Srbiji”, navodi Bojana Zimonjić, stipendista „Erazmusa”.
Bojana je provela u Nemačkoj šest meseci. Jedan deo master studija pohađala je u studentskom gradiću Konstanc, nadomak granice sa Švajcarskom i Austrijom, a zatim se vratila u Srbiju.
„Mnogi posmatraju studiranje u inostranstvu kao mogućnost ostanka tamo, ali za mene je to bila mogućnost ličnog unapređenja; da informacije i poznanstva donesem u svoju zemlju i tu ih razvijem. To je bilo ulaganje u sebe i mislim da bi trebalo da svi posmatraju mogućnost programa ’Erazmus’ na taj način”, kaže Bojana, koja je, takođe, član Alumni asocijacije.
Ona dodaje da ju je ovo iskustvo studentske razmene motivisalo da otkrije i kojim bi poslovnim putem mogla da krene, te je Bojana zapravo od promocije mobilnosti mladih napravila karijeru.
Mobilnost, cirkulacija znanja i iskustava širom Evrope – imaju pozitivne efekte ne samo na akademski aspekt već i uopšteno na živote učesnika. Meseci ili godine provedeni u stranoj zemlji, svakodnevna šetnja nekim evropskim gradom, upijanje njegove arhitekture, kulture, učenje i druženje sa ljudima koji su odrasli u drugačijem okruženju doprinose razvoju i životnih veština, znanja i iskustava.
Kroz program „Erazmus +” Evropska unija pruža podršku mladima da studiraju u zemljama EU, a do sada je oko 11.000 studenata, učenika, nastavnika i profesora iz Srbije iskoristilo mogućnost tog programa. Takođe, 4300 studenata i nastavnika iz Evrope posetilo je našu zemlju učestvujući u ovoj vrsti razmene.
Tokom trajanja ovog programa (2014‒2020), na stručno usavršavanje ili studiranje je u ostale članice programa „Erazmus plus” otišlo, ili će u narednom periodu otići, 5614 studenata, 4095 zaposlenih u visokoškolskim ustanovama, 937 nastavnika i 956 učenika.
Do sada su učešće u programu „Erazmus plus” uzeli skoro svi univerziteti, veliki broj visokih škola, sada udruženih u akademije, kao i preko 200 škola iz Republike Srbije.