Ulaganje u obrazovanje i uloga Evropske unije u poboljšanju obrazovnog sistema u Srbiji teme su teksta koji je izašao u dodatku dnevnog lista danas povodom Dana svetog Save.
Sveti Sava, prvi srpski arhiepiskop i pisac, oduvek je smatran i za srpskog „prosvetitelja”, zaštitnika školstva, osnivača “srpske škole”.
Istorija kaže da je, putujući po zemlji i prosvećujući narod, zabeležio da ne može biti moderne i jake Srbije bez ulaganja u obrazovanje. Te misli ostaju tačne i danas, te je zato Evropska unija, u saradnji sa Srbijom već preko dve decenije posvećena ulaganju u obrazovni sistem, a poslednjih godina intenzivno u reformu obrazovanja.
Evropska unija najveći je partner Republike Srbije u modernizaciji sistema obrazovanja. Od 2003. godine, Evropska unija donirala je oko 100 miliona evra za reformu sektora obrazovanja na svim nivoima, sa ciljem jačanja njegove uloge kao temelja društvenog i ekonomskog razvoja. Od predškolskog i osnovnog vaspitanja i obrazovanja, preko srednjeg stručnog i visokog obrazovanja i obrazovanja odraslih – EU je najvažniji partner Srbije kada je reč o uvođenju novih standarda, razvoju programa nastave i učenja, stručnom usavršavanju nastavnika i finansiranju nove školske opreme.
Srbija je posvećena procesu modernizacije obrazovnog sektora u skladu sa evropskim i svetskim tendencijama. Savremeni proces učenja, baziran na potrebama ekonomije i uvažavanju različitosti, ali i na potrebama učenika – jedan je od prioriteta EU podrške Srbiji. Do sada je više od 40.000 prosvetnih radnika steklo nove veštine i znanja kroz stručne obuke. Modernizovano je 175 srednjih stručnih škola i razvijeni su savremeni nastavni planovi za nove obrazovne profile, u skladu sa potrebama tržišta rada. Revidirani su nastavni programi u preko 40 odsto srednjih stručnih škola.
Evropska unija ulaže u obrazovnu infrastrukturu i nabavku opreme, bez koje modernizacija obrazovanja ne bi bila moguća. Više od 300 osnovnih i srednjih škola renovirano je, opremljeno i modernizovano sredstvima EU. Brojne predškolske ustanove opremljene su igračkama, nameštajem i nastavnom opremom. Kada je reč o visokom obrazovanju, čak 27 fakulteta i istraživačkih centara opremljeno je modernom opremom. Više desetina hiljada mladih naučnika sada radi uz najsavremeniju nastavnu i istraživačku opremu koja odgovara standardima EU.
Kako bi doprinela da kvalitetno obrazovanje bude dostupno svakom detetu, EU omogućila je angažovanje preko 250 novih pedagoških asistenata za rad sa decom kojima je potrebna dodatna pomoć u obrazovanju. Pored toga, preko 1000 srednjoškolaca romske nacionalne manjine dobilo je stipendije i kvalitetnije uslove za obrazovanje.
Evropska unija pomaže tokom izazova pandemije kovida 19. Preko dva miliona evra donirano je za potrebe učenja na daljinu, čime je obezbeđen pristup obrazovanju za svakog učenika. Uz 65 miliona evra Evropske investicione banke (EIB), do kraja ove godine svaka škola u Srbiji imaće stabilnu internet vezu i modernu opremu.
Srbija ima pristup različitim finansijskim mehanizmima Unije. Uz strateško partnerstvo sa EIBom, do sada je u obrazovanje uloženo preko 275 miliona evra kroz dugoročne kredite koji podržavaju izgradnju i rekonstrukciju, modernizaciju i digitalizaciju 160 osnovnih i srednjih škola širom Srbije. Zahvaljujući ulaganju EIB-a u obrazovni sektor u Srbiji, više od 100.000 dece dobilo je pristup IT opremi, čime mogu da steknu veštine koje će im omogućiti da u budućnosti pronađu posao u najkonkurentnijim industrijama.