Povodom Evropskog dana žrtava krivičnih dela koji se obeležava 22. februara, Misija OEBS-a u Srbiji i Delegacija EU u Srbiji predale su videokonferencijsku opremu za pet sudova širom zemlje, u cilju jačanja domaćeg sistema podrške žrtvama i svedocima. Donacija je deo projekta koji finansira EU u vrednosti od 1.5 miliona evra.
Viši sudovi u Beogradu, Kragujevcu, Nišu, Novom Sadu i Novom Pazaru biće opremljeni posebno uređenim sobama i savremenom videokonferencijskom opremom koja će omogućiti svedočenja preko audio/video linka. Žrtve i svedoci će tako izbeći sekundarnu viktimizaciju izazvanu susretanjem sa optuženim pre, tokom ili nakon glavnog pretresa.
„Žrtve krivičnih dela su već mnogo propatile. Institucije i društvo treba da podržavaju žrtve i njihove porodice pre, tokom i nakon krivičnog postupka. EU donira ovu opremu kao deo mnogo većeg projekta za uspostavljanje pouzdane i efikasne mreže koja će pomoći žrtvama i njihovim porodicama da ostvare svoje pravo na pravdu. Oni ne bi trebalo da pate u tišini. Neka se napredak postignut u Srbiji nastavi uspostavljanjem efikasnosti sveobuhvatnog sistema podrške žrtvama širom zemlje,” rekao je ambasador Sem Fabrici, šef Delegacije EU u Srbiji.
„Prekidanje lanca ćutanja čin je hrabrosti za svaku ženu ili muškarca žrtve zločina, pokazujući poverenje u vladavinu prava i pravosudne institucije. Zbog toga Misija OEBS-a u Srbiji u partnerstvu sa Ministarstvom pravde i višim sudovima, zahvaljujući velikodušnoj donaciji Evropske unije, nastoji da pomogne državi domaćinu u osnaživanju svih žrtava,” izjavio je ambasador Jan Bratu, šef Misije OEBS-a u Srbiji, u video poruci.
„Potpuno funkcionalna domaća mreža za podršku žrtvama ključna je za pomaganje žrtvama u krivičnom postupku na najmanje stresan način i za podršku njihovom oporavku,” dodao je.
Donirana oprema procenjene vrednosti od 150.000 evra očit je dokaz pomoći pružene u sklopu projekta „Podrška žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji” koji finansira Evropska unija, a sprovodi Misija OEBS-a u Srbiji kao izabrani partner Ministarstva pravde.
Cilj projekta je i podrška sprovođenju petogodišnje Nacionalne strategije za ostvarivanje prava žrtava i svedoka krivičnih dela, usvojene u julu 2020. godine. Misija OEBS-a pomogla je Radnoj grupi Ministarstva pravde u izradi Strategije sa ciljem uspostavljanja domaće mreže usluga podrške žrtvama i svedocima i postizanja efikasnog umrežavanja i koordinacije između sudova, tužilaštava, policije, različitih institucija i organizacija civilnog društva.