Na dvadeset prvu godišnjicu obeležavanja Svetskog dana slobode medija, EU još jednom ponavlja da slobodni, raznovrsni i nezavisni mediji predstavljaju jedan od stubova svakog demokratskog društva, jer olakšavaju protok informacija i ideja i obezbeđuju transparentnost i odgovornost.
EU poziva sve vlade da se pridržavaju međunarodnih pravila i da prekinu zastrašivanje, maltretiranje, cenzuru i proizvoljno pritvaranje novinara, ali i praksu nekažnjavanja. Napori da se zaštite novinari ne treba da se odnose samo na one koji zvanično imaju priznat taj status, već i na ostale zaposlene u medijima, kao i na one koji koriste nove medije kako bi doprli do najšire publike.
Tehnološke inovacije u informacionim tehnologijama i komunikaciji stvorile su nove načine promovisanja slobode izražavanja, ali su donele i nove izazove. EU se snažno protivi bilo kakvim neopravdanim ograničenjima na internetu i drugim novim medijima. Sva ljudska prava koja postoje van interneta, moraju biti zaštićena i na internetu i to se posebno odnosi na slobodu mišljenja i izražavanja.
Uskoro će biti usvojeno Uputstvo Evropske unije o slobodi izražavanja na internetu i van njega. Cilj ovog uputstva je rešavanje problema neopravdanih ograničenja slobode izražavanja, promovisanje slobode medija i pružanje smernica zvaničnicima i zaposlenima EU širom sveta.