Evropski komesar za proširenje Štefan File potvrdio je odlučnost EU da prihvati Zapadni Balkan i rekao da sporazum između Srbije i Kosova pokazuje važnost proširenja za pomirenje u regionu. Takođe je pozvao zemlje zapadnog Balkana da poboljšaju poslovno okruženje kako bi otvorile vrata za najmanje 10 milijardi evra koje EU fondovi imaju za cilj da privuku kako bi se ubrzao ekonomski napredak celog regiona.
Na Ministarskoj konferenciji EU i Zapadnog Balkana održanoj 8. maja u Solunu, File je rekao da “proširenje Zapadnom Balkanu donosi mir, stabilnost i napredak”.
„Istorijski sporazum između Srbije i Kosova jasno pokazuje važnost proširenja za pomirenje i regionalnu saradnju, kao i za dobrosusedske odnose tokom prevazilaženja istorijskog nasleđa u regionu”, rekao je File.
On je podsetio da je Solunska deklaracija iz 2003. pokazala nedvosmislenu podršku EU evropskoj budućnosti Zapadnog Balkana.
„Nije bilo nikakvih nedoumica. U Deklaraciji se jasno navodi da je budućnost Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji i to je budućnost koju Evropski savet od tada neprestano ističe”, rekao je File.
Naglašavajući važnost jačanja ekonomoskog upravljanja, na čemu EU insistira u okviru novog pristupa zemljama kandidatima za članstvo kako bi što bolje bile pripremljene za pridruživanje, komesar je pozvao zemlje Zapadnog Balkana da poboljšaju investiciono okruženje i da stvore uslove za održivi rast, kao i uslove koji će privući strane direktne investicije i unaprediti konkurentnost.
„U čitavom regionu postoji značajna potreba za investicijama. Upravo zbog ovoga sam bio oduševljen sporazumom postignutim između evropskih i međunarodnih finansijskih institucija o jačanju saradnje na polju ključnih infrastrukturnih investicija u šest zemalja Zapadnog Balkana, uključujući važne projekte u sektorima transporta i energetike”, rekao je.
„Ovo će biti realizovano kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan, kako bi se obezbedilo da svi resursi idu istim putem”, rekao je File, dodajući da “fondovi EU imaju za cilj da privuku privatni kapital koji bi omogućio investiranje u Zapadni Balkan vredno najmanje 10 milijardi evra, posebno u glavne prioritete zemalja korisnica”.