Želimo da danas, na Međunarodni dan podrške žrtvama torture, iznova potvrdimo zalaganje EU za sprečavanje i iskorenjivanje torture i drugih surovih, nehumanih ili ponižavajućih oblika postupanja i kažnjavanja. Tortura je jasno i nedvosmisleno zabranjena međunarodnim pravom.
Želeli bismo da pohvalimo napore nevladinih organizacija i pojedinaca koji neumorno rade na sprečavanju torture i ublažavanju patnje žrtava, kao i na istraživanju javnog mnjenja o ovom važnom pitanju. Evropska unija putem svog Instrumenta za demokratiju i ljudska prava pruža važnu pomoć organizacijama civilnog društva koje teže ka iskorenjivanju torture i rade na postizanju odgovornosti za činove torture i zlostavljanja.
EU poziva sve države da se pridruže Konvenciji protiv torture i njenom Opcionom protokolu, te da priznaju nadležnost Komiteta UN-a protiv torture da prima i razmatra pojedinačna obaveštenja. Pozdravljamo činjenicu da su Opcioni protokol nedavno potpisale Anglola, Gvineja Bisao i Mongolija, kao i da su Protokol ratifikovali Burundi i Norveška. EU naglašava potrebu stvaranja i održanja nacionalnih preventivnih mehanizama i obezbeđivanje njihove funkcionalne i finansijske samostalnosti.
Evropska unija izražava poštovanje prema radu međunarodnih mehanizama, prvenstveno prema radu specijalnog izvestioca UN-a, Komiteta protiv torture i Komiteta Saveta Evrope za prevenciju torture, a države članice poziva na primenu njihovih preporuka.
EU je pružila punu podršku Rezoluciji 68/156 Generalne skupštine Ujedinjenih nacija koja je usvojena 18. decembra 2013, u kojoj se naglašava važnost slobodnog obraćanja pojedinaca institucijama koje su angažovane na sprečavanju i borbi protiv torture, kao i na ostvarivanju prava žrtava na obeštećenje.
Moramo nastaviti saradnju kako bi tortura postala stvar prošlosti.