Evropska komisija je pokrenula javnu raspravu o politici EU o vodi za piće kako bi utvrdila ima li mesta poboljšanjima. Ova rasprava predstavlja konkretan odgovor na Pravo na vodu, prvu uspešnu evropsku građansku inicijativu.
„Snabdevanje sigurnom i kvalitetnom vodom širom EU je veliko dostignuće zakonodavstva EU. Moramo, međutim, uzeti u obzir i predstojeće izazove, te rešiti probleme koje je istakla evropska građanska inicijativa,” rekao je Evropski komesar za životnu sredinu Janez Potočnik.
“Ovo podrazumeva nastavak dijaloga koji su pokrenuli građani i osluškivanje potreba potrošača i drugih interesnih grupa kad je reč o zakonodavstvu EU po pitanju vode za piće”, dodao je.
Prema rečima potpredsednika Komisije i komesara za međuinstitucionalne odnose i administraciju Maroša Šefčoviča, odgovornog za kreiranje okvira za evropku građansku inicijativu, “ovo je još jedan dokaz stvarnog uticaja koji građanske inicijative mogu imati na proces donošenja odluka u Evropi”.
„Zaključak prve uspešne građanske inicijative, u kome je Komisija utvrdila dalje korake, tek je početak procesa. Sada počinjemo da ispunjavamo obećanja”, poručio je Šefčovič.
Rasprava bi Komisiji trebalo da pruži bolji uvid u stavove građana i interesnih grupa o merama koje je potrebno preduzeti i njihovom eventualnom obimu kako bi se poboljšalo snabdevanje kvalitetnom vodom za piće.
Pitanja pokrivaju oblasti poput trenutnog nivoa kvaliteta vode za piće, najvećih pretnji po pijaću vodu, potreba građana za informacijama, te mogućih dodatnih mera koje bi se mogle preduzeti na nivou EU.
Rasprava je dostupna ovde, a biće otvorena do 15. septembra 2014. Rezultati će pomoći u procesu razmatranja mogućih poboljšanja direktive EU o pijaćoj vodi.
Cilj Direktive o pijaćoj vodi je zaštita ljudskog zdravlja od neželjenih dejstava zagađenja vode namenjene za piće, osiguravanjem njene zdravstvene ispravnosti i čistoće. Kvalitet vode u EU je uglavnom dobar, dok direktiva beleži visoku primenu. Države članice moraju da preduzmu mere kako bi osigurale zadovoljenje ovih ciljeva, pri čemu se ovim merama ne sme pogoršati kvalitet vode.
Upitnik je dostupan ovde