Na konferenciji „Izazovi pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji“ zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt ocenio je da je Srbija u protekle dve do tri godine postavila temelje budućeg članstva i za to vreme su otvorena četiri važna pregovaračka poglavlja.

“Imamo temelje ali ono čime ćemo se baviti u naredne tri li četiri godine pristupanja je ispostavljanje rezultata, odnosno primena. Možete usvojiti najbolji zakon, ali ako se on ne primenjuje, sve je uzalud”, ocenio je Benedikt.

On je naveo primere poglavlja 23 i 24, koja su otvorena zahvaljujući dobrim akcionim planovima kojima je precizirano šta, kako, kada i sa kojim novcem treba da se uradi.

„Važno nam je nezavisno i efikasno pravosuđe, a ako toga nema biće problema, kao što je bio slučaj u nekim drugim državama koje su pristupale. Borba protiv siromaštva je važna, u Srbiji imamo ljude koji žive sa tri evra dnevno“, dodao je.

Benedikt je rekao da Srbija može da računa na pdoršku Evropske komisije i Delegacije u Srbiji i kada je reč o novcu i ekspertizi.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin je istakao da je „Vlada Srbije okrenuta ka EU, ali ne zato što Uniju doživljava kao nepogrešivu i savršenu, već zato što mislimo da su određeni standardi koji vladaju u EU su dobri za Srbiju“.

FoNet

FoNet

„Ne znam ja da li će EU biti otvorena prema nama za godinu ili dve dana, 2020. ili 2023. godine. Ne znam kakva će biti politčka klima, ali znam da socijalni dijalog, borba protiv siromaštva, slobodan protok radne snage su teme koje će moju zemlju činiti boljom i učiniti je boljim mestom za život“, rekao je Vulin.

Vulin je, na skupu, rekao da su pred ministarstvom i socijalnim partnerima dva važna pregovaračka poglavlja 2 – Sloboda kretanja radnika i 19 – Socijalna politika i zapošljavanje.

“Unija nije cilj, već put kako da obezbedimo da građani žive dobro, rekao je on.

Ambasador Austrije u Srbiji Johanes Ajgner rekao je da se njegova zemlja snažno zalaže za proces proširenja EU nazapadni Balkan, napominjući da ne može od Grčke do Hrvatske postojati „siva zona ili crna rupa“.

„Srbija je za nas važan partner, a uveren sam da je Srbija motor u pristupanju celog regiona Uniji“, rekao je Ajgner.

Šefica tima za pristupanje EU Tanja Miščević istakla je da su socijalna pravda i solidarnost ključni elementi razvojastabilnog društva.

„Kada pregovaramo o poglavljima uvek imamo na umu tog pojedinca i kako će to uticati na njegov život“, napomenula je Miščević.

Ona je rekla da se vode zdrave rasprave o budućnosti Evrope i da Srbija nema tu vrstu zbunjenosti, jer želi da bude članica EU.