Generalni direktor Direktorata Evropske komisije za susedsku politiku i pregovore o prošrenju Kristijan Danijelson izjavio je da će za pridruživanje zemalja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji biti potrebno još vremena i da je cilj procesa da one postanu članice EU, čemu su posvećene i te države i one koje su već u članstvu.
„Mislim da je jasno da, kada se radi o Zapadnom Balkanu, cilj procesa jeste ulazak u Evropsku uniju, to je samom u središtu procesa“, rekao je Danijelson na panelu Beogradskog bezbednosnog foruma „Evropska unija kao novi/stari mirovni projekat za Zapadni Balkan“, koji se održava u Beogradu.
„Ovo je obaveza koju su preuzele, kako zemlje Zapadnog Balkana tako i države članice i EU. Zato je nosilac ovog procesa sam proces proširenja. Činjenica je da će proces trajati i on je u neposrednoj vezi sa sposobnošću zemlje da ispuni različite uslove koje zahteva članstvo. Proces se odvija korak po korak i nekima izgleda da on predugo traje, ali ja vas uveravam da sve što radimo radimo promišljeno i ne vršimo brze političke popravke već smo usredsređeni na suštinu. To je osnovna stvar koju treba imati na umu. Ono što se javlja kao dodatni element i, ono što ceo region pokreće napred, jeste regionalna saradnja, Berlinski proces ili kako god da ga zovete. On daje novi zamah postojećoj regionalnoj saradnji i ja smatram da je važno da se svi mi koji smo uključeni u ovaj proces potrudimo da on završi uspehom. Izgledi za ovo su dobri. Imamo veoma pažljivo strukturiran program kada se radi o povezanosti koja je ključna za povezivanje ljudi, ali i ekonomija zemalja Zapadnog Balkana“ rekao je Kristijan Danijelson.
On je ukazao i da treba obratiti pažnju na pitanja poslovnog okruženja na regionalnom nivou, jer ima dosta oblasti u kojima države mogu sarađivati, a koje su komplementarne i doprinose da sve država Zapadnog balkana postanu članice EU.
Generalni direktor Direktorata Evropske komisije za susedsku politiku i pregovore o prošrenju Kristijan Danijelson se pre učešća na panelu, zajedno sašefom Delegacije Evropske unije u Srbiji Majklom Davenportom, rukovodiocem Sektora za saradnju Delegacije EU u Srbiji Holgerom Šrederom i rukovodiocem jedinice za Srbiju u Generalnom direktoratu za proširenje Katarinom Vendt sastao sa ministrom za rad,zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandorm Vulinom. U saopštenju iz kabineta ministra Vulina tema sastanka bila je izbeglička kriza koja je zahvatila Evropu, položaj i inkluzija pripadnika romske nacionalne manjine u Srbiji, kao i o tržište rada i aktivne mere politike zapošljavanja u Srbiji.