Potpredsednik Evropske komisije nadležan za energetsku uniju Maroš Ševčovič i evropski komesar za energetiku i pitanja klime Migel Arijas Kanjete, sastali su se u ponedeljak, 12. januara, u Briselu sa predsednikom i potpredsednikom Vlade Bugarske Bojkom Borisovim i Tomislavom Dončevim. Glavne teme razgovora bile su aktuelni energetski izazovi Bugarske, prioriteti za razvoj gasne infrastrukture u centralnoj i jugoistočnoj Evropi i njihov mogući uticaj na bezbednost snabdevanja energijom u Evropskoj uniji. U ovom smislu, Bugarska je potvrdila svoju posvećenost izgradnji energetske unije čiji je cilj pristupačna, sigurna, obnovljiva i održiva energija za sve. Energetska unija koja će reformisati i reorganizovati energetsku politiku Evrope, jedan je od političkih prioriteta Junkerove komisije.
Postoji saglasnost o potrebi da se produbi integracija regiona i, što je još važnije, da se regionu, a posebno Bugarskoj, obezbedi stvarna diversifikacija snabdevanja gasom. Ovo zahteva brzo i konkretno delovanje, ali i razmatranje i unapređenje isplativih rešenja zasnovanih na regionalnoj saradnji i solidarnosti.
U tom smislu, biće formirana radna grupa na visokom nivou koja će imati zadatak da unapredi najznačajnije prekogranične projekte diversifikacije u regionu. Obe strane su se složile da bi grupa odmah trebalo da počne sa radom. Potpredsednik je ponovo izrazio spremnost Komisije da proceni na koji bi način postojeći mehanizmi finansijske podrške (Ten-E, Instrument za povezivanje Evrope, Evropski fond za strateške investicije) eventualno mogli da obezbede finansije i brzo sprovođenje projekata.
Predsednik Vlade Borisov je izneo ideju o pretvaranju Bugarske u zajednički centar za distribuciju gasa za države članice EU u regionu. Ovakvo čvorište za gas moglo bi da snabdeva centralnu i zapadnu Evropu kao i zemlje koje pripadaju Evropskoj energetskoj zajednici. Potpredsednik Ševčovič je izrazio snažnu podršku ideji stvaranja čvorištâ za distribuciju gasa koja mogu igrati važnu ulogu u razvoju regionalnih tržišta gasa. Preduslovi za funkcionisanje čvorišta gasa jesu adekvatna infrastruktura, transparentnost i likvidnost, kao i odsustvo diskriminacije pri odabiru dobavljača i potrošača. Dogovoreno je da prvi sastanak radne grupe na visokom nivou bude održan u Sofiji i da se na njemu analizira energetska situacija u regionu i, između ostalog, proveri da li je stvaranje gasnog čvorišta moguće u skladu sa ovim uslovima.
Obe strane su došle do zaključka da su konkretne akcije na kratkoročnom planu neophodne kako bi se izazov sigurnosti snabdevanja u regionu, a prvenstveno u Bugarskoj, rešio na odgovarajući način. Dogovoreno je da se dijalog o pokrenutim pitanjima nastavi.