Više od 260 učesnika, kroz četiri trening modula u Staroj Pazovi, Kragujevcu i Nišu, upoznalo se je sa pojmom i ciljevima kohezione politike EU i šta je ono što Srbija može da očekuje od nje. Na događaju organizovanom u Nišu, predstavljeni su rezultati projekta „Jačanje kapaciteta lokalnih aktera i mladih na regionalnom nivou u domenu kohezione politike EU“ koji sprovodi Regionalna agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja u partnerstvu sa Regionalnom razvojnom agencijom Srem i Regionalnom razvojnom agencijom Jug u okviru projekta Nemačko-srpske razvojne saradnje „Podrška reformi javne uprave u procesu pristupanja Evropskoj uniji”, koji implementira GIZ.

Uz učešće predstavnika omladinskih organizacija i lokalnih aktera juga Srbije rezultate i zaključke projekta su prezentovali Marija Nikić iz Nemačko-srpske razvojne saradnje, GIZ, Valentina Vidović iz Ministarstva za evropske integracije Republike Srbije, direktorka Regionalne razvojne agencije Jug  Dragana Stojanović , pomoćnica direktora  Regionalne agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja Nataša Đorđević i konsultant, Rafael Pupovac.

Nataša Đorđević iz Regionalne agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja, kao nosioca projekta je naglasila da je cilj aktivnosti projekta razvoj kapaciteta lokalnih institucija i informisanje javnosti, posebno mladih ljudi, u domenu kohezione politike EU i jačanje svesti o značaju i mogućnostima koje proističu iz kohezione politike EU.

Budući da kohezioni fondovi koji se naslanjaju na Kohezione politike EU još uvek nisu u potpunosti dostupni Republici Srbiji cilj ovih obuka je bio, između ostalog, i da se podigne nivo svesti o postojanju fondova, o narednim koracima koji očekuju Srbiju u kasnijem sprovođenju Kohezione politike kada sredstva budu dostupna, kao i o osposobljenosti aktera da pripreme i sprovedu projekte koji se finansiraju iz ovih izvora.

Konsultant na projektu, Rafael Pupovac naglasio je da je ,,nivo informisanosti o Kohezionoj politici kod mladih na veoma niskom nivou, što je donekle očekivano. Nakon ovih obuka je nivo znanja i informisanosti  značajno povećan i sada je cilj da tu informisanost prebacimo u neku akciju, tj. da mladi koji sada znaju koje prilike su im sve dostupne urade nešto kako bi te prilike iskoristili“.

 

„U tom smislu bi neki naredni koraci trebalo da budu nastavak edukacija mladih kako o opštim stvarima i generalno informisanje o temama vezanim za Koheziona politika i EU, tako i informisanje o prilikama koje im već sada stoje na raspolaganju, a zatim i tehničko znanje o upravljanju projektnim ciklusom, upravljanju projektima koji bi im mogao kasnije omogućiti da pripremaju i sprovode projekte“, pojašnjava Pupovac.

Marija Nikić iz Nemačko-srpske razvojne saradnje GIZ je istakla opredeljenost pružanja podrške za sve aktivnosti procesa reforme javne uprave ali i regionalnog razvoja i izrazila zadovoljstvo rezultatima projekta.

Da je važno naučiti šta je Koheziona politika ne samo u teoriji već i kako se priprema projekat i sprovodi  u praksi govorila je Valentina Vidović iz Ministarstva za evropske integracije Republike Srbije i naglasila da je ,,jako važno nastaviti ovakve aktivnosti na lokalnom i regionalnom nivou jer to su nosioci budućih projekata“.

Kada je reč o zaključcima i preporukama za dalje aktivnosti, učesnici skupa su se složili da je trenutni nivo informisanosti i znanja o temama Kohezione politike EU nedovoljan, a da postoji interesovanje te je preporuka da se nastavi sa informisanjem i podizanjem nivoa znanja kroz edukacije i promotivne kampanje i sa podizanjem nivoa praktičnog znanja i veština potrebnih za pripremu i sprovođenje projekata. Neophodno je pružiti set praktičnih znanja mladima, dati im mogućnost da kroz praktičan rad, bilo kroz organizacije ili škole steknu praktično iskustvo u sprovođenju projekata.

Ove aktivnosti je potrebno sprovoditi u kontinuitetu, dugoročno, u decenijama koje dolaze. A mladi su ključna ciljna grupa jer oni će biti nosioci kasnijih aktivnosti i dalje prenositi ta znanja na svoje vršnjake i primenjivati stečene veštine i iskustva i u poslu, složili su se učesnici panela.