Međunarodni festival studenata novinarstva On the Record i 13. Međunarodna konferencija medijskog obrazovanja okupili su prethodnog vikenda u Novom Sadu najbolje studente novinarstva iz zemalja regiona.

Blizu stotinu studenata iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Hrvatske i Crne Gore imali su priliku da se upoznaju sa svojim kolegama iz regiona, kao i sa profesorima iz Evrope i sveta.

Oni su takođe prisustvovali master class predavanjima, koja su za fokus imala krizu kao predmet izveštavanja, kao kontekst u kom novinari i novinarke rade, ali i kriza samih medija i novinarskog identiteta.

Pored interaktivnih predavanja, na takmičarski festival On the Record prijavljeno je više od 60 multimedijalnih radova, dok je u užu selekciju ušlo oko 30 najboljih radova u tekstualnoj, radio i televizijskoj formi.

Radovi mladih novinara i novinarki bavili su se najrazličijitijim temama, od demokratije i medijskih sloboda, preko prava žena, ljudi u pokretu, do važnih pitanja koja se tiču lokalnih zajednica iz kojih studenti dolaze.

Jedna od organizatora festivala i asistentkinja na Odseku za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Sanja Kljajić istakla je činjenicu da je On the Record jedini festival koji se fokusira na studente novinarstva.

„Ovo je prilika za mlade studente da na ovom festivalu prikažu svoje radove, ali se mi svake godine trudimo da im, pored takmičarskog karaktera festivala, obezbedimo i dodatnu edukaciju. Ove godine smo posebno stavili akcenat na međusobnu saradnju studenatskih medija u regionu“, izjavila je Kljajić i navela da se nada da će se saradnja mladih novinara u regionu nastaviti u budućnosti.

Iako je konkurencija zaista bila jaka, naposletku, o najboljim radovima odlučio je tročlani žiri u sastavu: freelance novinarka i aktivistkinja Milica Kravić Aksamit, novinarka Al Jazeera Balkans iz Sarajeva Nadina Maličbegović i urednik portala Ravno do dna Zoran Stajčić.

Pre dodele nagrada najboljim medijskim sadržajima u Radio kafeu održana je tribina pod nazivom Kriza novinarskog identiteta u kojoj su učestvovali članovi žirija kako bi podelili svoja iskustva iz prakse sa studentima koji su na začetku karijere.

Oni su se složili da je nezavisno novinarstvo u regionu pod velikim pritiskom kapitala i vlasti, ali i podvukli da je novinastvo poziv, a ne profesija, jer je cilj novinarstva da služi zajednici i javnom interesu.

EU info kutak u Novom Sadu blisko sarađuje sa Odsekom za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, te studenti master studija Komunikologije i Kulturologije imaju priliku da u EU info kutku urade obaveznu studentsku praksu i bliže se upoznaju sa radom Delegacije Evropske unije u Srbiji i programima i projektima koje ona podržava.

Foto: Mirjana Vojčić