Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Brankica Janković, i predsednik Narodne skupštine, Ivica Dačić, zajedno su organizovali javno slušanje u Narodnoj skupštini Republike Srbije povodom predstavljanja Posebnog izveštaja o diskriminaciji starijih koji je institucija Poverenika izradila uz podršku Populacionog fonda Ujedinjenih nacija (UNFPA). Skup je okupio brojne zvaničnike vladinih i međunarodnih institucija, kao i predstavnike nevladinog sektora.
Iveštaj je pripremljen kako bi se ukazalo na aktuelno stanje i izazove ravnopravnosti, kao i moguće načine za prevazilaženje ovih problema. Unapređenje položaja starijih podrazumeva kontinuiran rad i korišćenje svih rasoloživih zakonskih mehanizama, kako bi ovaj proces bio uspešan. U okviru izveštaja prikazani su i rezultati istraživanja o položaju starijih u Srbiji koje je Poverenik sproveo prošle godine u saradnji sa UNFPA.
U uvodnom obraćanju, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, Sem Fabrici, podsetio je da su stariji jedna od najranjivijih grupa u društvu, ali i istovremeno izvor kolektivnog znanja, talenta, iskustva i mudrosti. Fabrici je takođe podsetio da je Evropska komisija u junu 2020. objavila prvi Izveštaj o uticaju demografskih promena u EU na osnovu kog je u januaru ove godine predstavljena Zelena knjiga o starenju u kojoj se ukazuje na značaj jačanja međugeneracijske solidarnosti: „Evropska unija podstiče promene u oblasti socijalne inkluzije za starije građane u državama kandidatima kao što je Srbija. Naše partnerstvo je prirodno i logično jer poštovanje fundamentalnih prava je preduslov za pristupanje EU.“
Poseban deo izveštaja posvećen je proaktivnim politikama i preporukama za unapređenje položaja starijih koje se odnose, između ostalog, na socijalnu sigurnost, društvenu uključenost, sprečavanje diskriminacije i nasilja, unapređenje sistema zdravstvene zaštite i izmene propisa o socijalnoj zašititi.
„Međigeneracijska solidarnost je izuzetno važna i moramo je negovati i promovisati. Zbog toga smatram da je važno da organizujemo javno slušanje u Skupštini i da razgovaramo o problemima sa kojima se suočavaju stariji,“ kazao je u uvodnom obraćanju predsednik Narodne skupštine, Ivica Dačić.
Poverenica za zaštitu i ravnopravnost, Brankica Janković, istakla je da poštovanje i zaštita ljudskih prava starijih građana mora biti stavljeno u fokus javnih politika: „Mi kao društvo imamo prednost i potencijal, shodno našem kulturnom identitetu i dobroj tradiciji, koja podrazumeva poštovanje starijih građana i odnose međugeneracijske solidarnosti i razmevanja.“
Na skupu se u video poruci obratila i regionalna direktorka UNFPA, Alana Armitaž: „Poseban izveštaj o diskriminaciji starijih građana predstavlja kritičnu prekretnicu ali i viziju ne samo za Srbiju već i za čitav region.“
Nakon predstavljanja najvažnijih podataka iz Posebnog izveštaja, održana su dva panela posvećena međusektorskoj saradnji državnih organa i ulozi civilnog sektora u unapređenju položaja starijih.
Evropska unija trenutno podržava nekoliko projekata u Srbiji čiji je cilj poboljšanje položaja starijih građana: „Povećano učestvovanje starijih žena u javnom i političkom životu” koji sprovodi Udruženje građana Snaga prijateljstva Amity, „Jačanje otpornosti starijih osoba i osoba sa invaliditetom tokom COVID-19 i budućih kriza“, kao i „Osnaživanje starijih žena: Prevencija nasilja kroz promenu socijalnih normi“ koje sprovodi Crveni krst srbije.