Pet klupica u parku u Niškoj tvrđavi postale su „mirisne oaze“ i deo aromatičnog kutka, jedinstvenog u Nišu. Sadnjom finog aromatičnog bilja poput lavande, majčine dušice, ruzmarina i origana ove klupe su postale aromatične oaze idealne za predah sa lekovitim dejstvom. Ovaj kutak su, kao deo obeležavanje Evropske zelene nedelje, u partnerstvu realizovali EU info kutak Niš, Javno komunalno preduzeće „Medijana“ i Prehrambeno hemijska škola Niš.

„Danas smo zajedno sa partnerima i građanima sadili aromatično bilje, jer je upravo važno da zajedno vodimo računa o životnoj sredini što je jedna od važnih poruka i Evropske zelene nedelje. Ovaj prostor ostaje mesto u kome ćemo uživati i koji će imati pozitivno dejstvo na naše zdravlje upravo zbog blagodeti koje pruža aromatično bilje“, naglasila je Danijela Vučić menadžerka EU info kutka Niš.

Ona podseća da je Evropska zelena nedelja dobra prilika da predstavimo brojne uspešne projekte iz oblasti zaštite životne sredine koji predstavljaju saradnju između Evropske unije i Srbije na putu zelene tranzicije.

U kreiranju aromatičnih prostora u Tvrđavi aktivno učestvovali su i učenici i profesori Prehrambeno – hemijske škole iz Niša, članovi ekološke sekcije i aktivisti  Eko škole. Ne samo da su mogli da uvežbavaju baštenske veštine i uče o bilju koje su sadili, već su imali priliku da nauče o značaju koji „urbane i aromatične bašte“ poput novonastale u Nišu imaju za urbani biodiverzitet i za kvalitet životne sredine u jednom gradu. U okviru ovog javnog časa koji je održala dipl.inž.zaštite životne sredine mr Olivera Milošević iz Udruženje građana „Zeleni ključ“, razgovarali smo i o klimatskim promenama, izazovima koje one imaju za urbano planiranje, kao i o pozitivnim primerima gradova EU.

 

Pratite nas za još novosti o EU zelenoj nedelji 2023. u Srbiji! Ovogodišnji program EU Zelene nedelje je ovde.

Evropska unija je svetski lider u zaštiti životne sredine. EU podržava Srbiju na njenom putu ka zdravijoj životnoj sredini. Sa preko 580 miliona evra bespovratnih sredstava uloženih u zaštitu životne sredine i klimatske akcije u Srbiji, EU je najveći donator u ovoj oblasti u zemlji.

Uz finansijsku podršku Evropske unije, Srbija radi na razvoju i primeni planova za stratešku zaštitu životne sredine – održivi sistem zaštite životne sredine koji stvara zdravije okruženje i podiže kvalitet života.