Postoji značajno interesovanje za projekte kojima se pomaže lokalnim zajednicama, rekao je šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici u intervjuu za “Južne Vesti”. Među njima je i EU PRO, trogodišnji program koji je nastavak ulaganja Evropske unije i opštine predstavljaju projekte na kompetitivan način.
“Veoma smo srećni, vidimo veliku potražnju, pre svega od strane lokalnih opština, da uđu u ovaj proces kako bi pristupili projektu Evropske unije. Ohrabrujem ih da pogledaju EU PRO, ali i druge projekte, kao što su Horizont 2020, Erazmus i drugi projekti, koje vodimo za različite komponenete, poput ekonomije, obrazovanja i društva.”
Evropska unija je bila aktivna poslednjih 20 godina sa brojnim poduhvatima u društvenom i ekonomskom razvoju, u oblastima u kojima još uvek postoji ekonomski jaz koji bi trebalo premostiti, objašnjava Fabrici.
Ističe da u Srbiji, kao i u svakoj državi EU, mala i srednja preduzeća čine 90 odsto privrede, predstavljaju kičmu ekonomije, i smatra da je pozitivan trend što se prijavljuju i realizuju projekte sa Evropskom unijom.
Kaže i da se projekti se sprovode već duži period i postoji dobro znanje u lokalnim administracijama, kao i samim preduzećima, ali je potreban i paralelan rad, da ih savetujete i usmerite kako da izrađuju projekte. Uvek imamo više zahteva nego što možemo da ponudimo, što znači da kompanije znaju šta žele i mi smo srećni što rade za nas.
„Plan je da se proceni kada će projekat biti kompletiran, da se proceni koje su dobre strane a koje slabosti, da li bi nešto trebalo menjati. Razmišljamo kako da raspodelimo više sredstava za ovaj projekat tokom 2019. i 2020. godine“, najavljuje šef Delegacije EU u Srbiji, koji je podsetio i na operativni blok u Vranju i porodilište u Preševu, koji su obnovljeni uz finansiranje iz evropskih projekata.
Govoreći o opštem stanju u procesu pridruživanja Srbije Evropskoj uniji, Fabrici tvrdi da je napredak vidljiviji u oblasti ekonomskih reformi, i da podaci pokazuju da su parametri u tom segmentu sve bolji, istakavši i smanjenje nezaposlenosti. Potreban je dalji rad u oblasti vladavine prava, pa je vlada Srbije promenila akcioni plan za poglavlje 23.
„Srećni smo što nevladine organizacije i delovi civilnog društva daju svoje komentare o sadržaju ovog akcionog plana. Ohrabrujem sve zainteresovane strane, srpsko društvo, medije, civilno društvo, parlament, ljude iz biznisa da pogledaju akcioni plan koji je putokaz Srbije za uvođenje reformi u oblasti vladavine prava.“
Evropska unije će ostati snažan saveznik i ohrabruje sprovođenje značajnih reformi u oblasti osnovnih prava, više demokratije, nezavisnog pravosuđa, više slobodne štampe i slobode izražavanja. Pristupanje je proces, reforme su instrument za ulazak u EU, i što su značajnije, jače i dublje, Srbija će se brže približavati članstvu, zaključio je Fabrici.