Obrazovanje ima značajnu ulogu u kreiranju identiteta i u multietničkim društvima je važan instrument za upravljanje različitošću, rekao je ambasador EU u Srbiji Majkl Devenport na predstavljanju studije o mogućnostima unapređenja nastave i učenja srpskog kao nematernjeg jezika u opštinama Preševo, Bujanovac i Medveđa.

„Ova studija je veoma važna i smatram da će ovi istraživački nalazi i na njima zasnovane preporuke unaprediti nastavu i učenje srpskog kao nematernjeg jezika u opštinama Preševo, Bujanovac i Medveđa,“ dodao je Devenport na konferenciji povodom predstavljanja studije, čiju je izdradu finansirala EU kroz projekat EU Progress.

Jedan od ciljeva Studije je bio da pruži dokumentovanu sliku o nivou znanja i problemima u pogledu učenja srpskog kao nematernjeg jezika u tri opštine na jugu Srbije. Glavni nalaz je da znanje učenika u osnovnim školama u ovim opštinama nije na zadovoljavajućem nivou, iako svi  smatraju da im znanje srpskog jezika može biti korisno u budućnosti, kako zbog formalnih razloga (školovanje, zapošljavanje u javnim ustanovama ili u obavljanju dnevnih poslova) tako i za svakodnevnu komunikaciju.

image(1)

„Učenje srpskog kao nematernjeg jezika može doprineti  adekvatnoj zastupljenosti albanske manjine u državnoj upravi i javnoj administraciji, uključujući sudstvo i policiju,“ objasnio je ambasador Devenport.

Kada je reč o potrebama u vezi sa učenjem srpskog kao nematernjeg jezika, prema mišljenju svih navedenih sagovornika u studiji potrebno je poboljšati kvalitet nastavnih sredstava, realizovati obuke koje su namenjene nastavnicima koji predaju nematernji jezik, odnosno, omogućiti nastavnicima stalno stručno usavršavanje iz oblasti tehnika učenja i korišćenja savremenih nastavnih sredstava, podsticati kontakt učenika s živim jezikom i iskoristiti vršnjačko druženje u učenju jezika.

Govoreći o pravima manjina u Srbiji ambasador Devenport rekao je da je srpsko zakonodavstvo sadrži pohvalne odredbe usmerene ka unapređenju zaštite prava pripadnika nacionalnih manjina.

„One su poboljšane tokom poslednjih  nekoliko godina. Međutim, implementacija tih zakona nije uvek zadovoljavajuća i problemi koji nastaju u njihovoj primeni u praksi se moraju rešiti,“ dodao je ambasador.

Studija je pružila korisne smernice i preporuke za dalje korake. Kako ističe ambasador Devenport „ako želimo da vidimo pozitivne promene, potrebno je raditi na njihovoj implementaciji. Ministarstvo prosvete i Koordinaciono telo Vlade Srbije, relevantne škole, Nacionalni savet albanske manjine, kao i albanska zajednica treba da uzmu stvar u svoje ruke i započnu posao.“

„Takođe moraju da postoje jasni planovi implementacije i finansiranja. I najvažnije, neophodno je obezbediti održivost i trajnost onih akcija koje se pokažu kao efikasne,“ rekao je ambasador.

Sveobuhvatna politika integracije Srbiju približava EU, obezbeđuje unutrašnji konsenzus o manjinskim pitanjima i unapređuje odnose sa susednim zemljama, istakao je ambasador i dodao da Delegacija pozdravlja napore koje su uložili pripadnici Koordinacionog tela, kao i podršku koje pruža ministarstvo.