U Bujanovcu je otvoren Privremeni prihvatni centar za migrante čiji je kapacitet 250 osoba. Sredstva za rekonstrukciju i opremanje objekta u ukupnom iznosu od 340.000 Evra obezbedila je Delegacija EU u Republici Srbiji iz predpristupnih fondova – 290.000 evra iznosi vrednost radova i 50.000 evra vrednost isporučene opreme. Radove je sprovela nevladina organizacija Hausing Centar – Centar za unapredjenje stanovanja socijalno ugroženih grupa iz Beograda, u okviru EU projekta „Za bolji život“.
Privremeni prihvatni centar za migrante se nalazi u upravnom objektu nekadašnje fabrike akumulatora DP SVETLOST u Bujanovcu koji je za tu potrebu potpuno rekonstruisan i opremljen. Površina objekta je 2.000 m2 a nalazi se neposredno uz autoput Skopje-Beograd, na glavnoj trasi kretanja migranata kroz Srbiju.
Šef sektora Delegacije EU u Srbiji Nikolas Bizel je naveo da je rekonstrukcija ovog objekta deo podrške koji EU pruža Srbiji od početka migrantske krize, od kada je, kako je rekao, Srbiji pomogla sa 40 miliona evra.
„EU je spremna da pruži svaku vrstu pomoći Srbiji u rešavanju ovih problema, naročito kada imamo u vidu predstojeću zimu“, rekao je Bizel.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin je poručio da vlada Srbije ne povećava kapacitete svojih prihvatnih centara, već se trudi da postojeće unapredi i prilagodi ih periodu kojem migranti provedu na njenoj teritoriji.
Mi ćemo se truditi da u domenu naših mogućnosti smanjimo broj šatora, povećamo broj kreveta i broj tvrdih skloništa, gde ljudi mogu da borave određeni vremenski period, ali Srbija nije prostor u koji se može ulaziti i izlaziti, bez ikakve kontrole, a posebno bez kontrole broja“, rekao je ministar Vulin.
Prihvatni centar su danas, zajedno sa Vulinom i Bizelom obišli komesar za izbeglice Vladimir Cucić i predsednik opštine Bujanovac Šaip Kamberi.
Novoformirani prihvatni centar će omogućiti bezbedan privremeni smeštaj migranata, u skladu sa svim medjunarodno priznatim standardima. Na objektu su izvedeni opsežni gradjevinski radovi, čiji fokus je bio na higijeni i bezbednosti korisnika. Objekat je opremljen novim razvodom instalacija jake i slabe struje, instalacijama centralnog grejanja sa kotlarnicom i instalacijama vodovoda i kanalizacije sa novoformiranim sanitarnim čvorovima. Posebna pažnja posvećena je formiranju prostora za smeštaj i igru dece i prostorima za dnevne aktivnosti i edukacije korisnika.
Ovaj projekat je deo sveobuhvatnijeg programa koji finansira Evropska unija podržavajući pobolјšanje životnih uslova prisilnih migranata – „Za bolјi život“, u ukupnoj vrednosti od 14,2 miliona evra.