Oficirska plaža sa petrovaradinske strane toka Dunava jedno je od najpopularnijih mesta za popodnevni odmor u Novom Sadu tokom prolećnih i letnjih meseci. Dolazak proleća i želja da žive u čistijem prirodnom okruženju ujedinilo je preko 80 Novosađana različitih generacija u akciji da popularni Oficirac očiste od smeća.
„Moto izviđača je „Stvaramo bolji svet“. Mi na Novi Sad gledamo kao na neki naš svet i ovim smo želeli zajedno sa sugrađanima da stvaramo bolju sredinu u kojoj živimo“, rekao je Luka Zeljković iz Odreda izviđača Ivo Lola Ribar iz Novog Sada.
Akcija je takođe bila način da se na pozitivan način obeleže Međunarodi dan šuma (21. mart) i Svetski dan voda (22. mart).
U čišćenju Oficirca učestvovao je veliki broj dece, koja su bili predvodnici entuzijastične radne atmosfere. Zanimljivo je napomenuti da je dvoje najmlađih učesnika akcije imalo svega tri godine.
Pored toga, članovi izviđačkih odreda naučili su prisutne sugrađane nekim od veština koje im mogu biti od koristi za preživljavanje u prirodi.
Nakon nekoliko sati čišćenja prikupljeno je više od 100 džakova smeća.
Odnos čoveka prema prirodi i značaj angažovanja u zajednici bili su u fokusu akcije koju je EU info kutak u Novom Sadu sproveo u saradnji sa izviđačkim odredima Ivo Lola Ribar i Miroslav Mika Antić.
Zaštita životne sredine spada u najvažnije izazove sa kojima se čovečanstvo suočava, na globalnom i lokalnim nivoima, što je prepoznato i kroz ciljeve Ujedinjenih nacija za održivi razvoj. Zbog toga je veoma važno edukovati najmlađe članove zajednice o značaju ovih tema i motivisati ih da uvek doprinesu čuvanju prirode u svom okruženju.
Međunarodni dan šuma i Svetski dan voda su dva veoma važna datuma, a njihovo obeležavanje ima za cilj da skrene pažnju javnosti na značaj delovanja čoveka na očuvanje i održivo upravljanje šumama, kao i o važnosti čiste vode. Posebno brine činjenica da je dolazak do vode za piće urgentni problem velikog broja država širom sveta.
View this post on Instagram
Evropska unija podržava Srbiju da postigne svoje ciljeve u oblasti životne sredine i da ih postepeno podigne na nivo standarda EU, uz istovremeno informisanje građana, privatnog i javnog sektora, medija itd. EU je do sada uložila preko 400 miliona evra u ovaj sektor u Srbiji, a više o podršci zaštiti životne sredine možete pročitati ovde.