Evropska unija (EU) ostvaruje dugogodišnju snažnu saradnju sa Kancelarijom Ujedinjenih nacija za pitanja droge i kriminala (UNODC), kako kroz razvoj politika i rad na uspostavljanju standarda, tako i kroz pružanje podrške zemljama u rešavanju ključnih problema vezanih za drogu, organizovani kriminal, korupciju i terorizam, sprovođenjem projekata koji združuju sredstva EU sa stručnim znanjem UNODC-a.

Cilj brošure Borba protiv droge, kriminala i terorizma za bezbedniji svet je da istakne rezultate zajedničkog operativnog rada – u nizu oblasti koje se tiču droge i transnacionalnog organizovanog kriminala – postignute od 1987. kada je preteča UNODC-a, Program UN za kontrolu droge, dobio sredstva za prvi zajednički projekat u Višenacionalnoj Državi Boliviji usmeren na razvoj zdravstvenih usluga i lokalne zajednice u oblastima u kojima se uzgaja koka. Od tada je sproveden 121 zajednički projekat, od čega ih je trenutno u toku 26. Ukupan doprinos EU ovim projektima iznosi 377,3 miliona dolara, odnosno 351 milion evra po aktuelnom kursu, od čega se 216 miliona dolara (200 miliona evra) realizuje u tekućem projektnom portfoliu.

U prvim godinama su pojedinačni projekti, kao i ukupan projektni portfolio, bili malog obima i usmereni na smanjenje potražnje za drogama, alternativni razvoj i suzbijanje trgovine drogom. Kroz ove projekte je pružena podrška zemljama Latinske Amerike i Kariba (podrška je pretežno bila usmerena na smanjenje potražnje za drogama, alternativni razvoj i praćenje razvoja useva), ali i nizu zemalja Podsaharske Afrike, Bliskog Istoka, Severne Afrike i Azije (pružena podrška je u ovim regionima obuhvatila smanjenje potražnje za drogama, podršku sprovođenju zakona i pravnu pomoć). Krajem 1990-ih, UNODC je počeo sa pružanjem podrške Avganistanu i zemljama duž rute za trgovinu heroinom koja je obuhvatila organe za borbu protiv narkotika, kontrolu prekursora, graničnu kontrolu i prekograničnu saradnju.

Sredinom 2000-ih, tematika projekata postaje raznovrsnija uz značajno povećanje podrške EU radu UNODC-a. Podrška EU je tokom nekoliko poslednjih godina znatno povećana jer su složeni, a neretko i međusobno povezani problemi koji se tiču ilegalnih droga, transnacionalnog organizovanog kriminala i terorizma počeli da pogađaju sve veći broj zemalja i regiona širom sveta. EU i njene države članice su vremenom postale najveći davalac pomoći na svetu sa najvećim pojedinačnim finansijskim doprinosom sistemu UN, a sa povećanjem podrške EU je povećan i delokrug projekata koji su sprovođeni sa UNODC-om.

Kao rezultat ovoga, 2005. je pokrenut prvi projekat za reformu krivičnog pravosuđa i podršku suđenjima osumnjičenim somalijskim piratima uhapšenim u zapadnom delu Indijskog okeana, nakon čega je pokrenut i niz propratnih projekata. Jedan od većih uspeha u 2005. je početak sprovođenja obimnog projekta podrške vladi Nigerije u naporima za borbu protiv korupcije. Pozitivni rezultati ovog projekta su postavili temelje za potpisivanje tri velika projekta 2011. i 2012. usmerena na rešavanje međusobno povezanih problema droge, organizovanog kriminala, korupcije i reforme pravosuđa.

Prvi mali doprinos rešavanju problema krijumčarenja migranata je dat 2007. godine, sprovođenjem inicijalnog projekta u Senegalu; usledili su regionalni projekti u Zapadnoj, Severnoj i Istočnoj Africi, a potom u Centralnoj Aziji i Centralnoj Americi, nakon čega su projekti posvećeni rešavanju problema krijumčarenja migranata i trgovine ljudima poprimili globalne razmere.

Projekti alternativnog razvoja su 2010, nakon pauze od deset godina, ponovo počeli da privlače sredstva. Ovog puta je podrška bila usmerena na bivši „zlatni trougao” u Aziji, konkretno na Mijanmar i Laos (Laosku Narodnu Demokratsku Republiku). U poslednje vreme je obim saradnje proširen te sada obuhvata borbu protiv terorizma; 2012. je pokrenut regionalni projekat za podršku zemljama na jugoistoku Azije, nakon čega su sprovedeni projekti u Nigeriji i regionu Magreba, posvećeni sprečavanju terorizma i vođenju istraga i krivičnom gonjenju koje se zasniva na načelima vladavine prava.

Saradnja EU i UNODC-a obuhvata pružanje podrške zemljama širom sveta u nizu oblasti koje su pod mandatom UNODC-a. Ova brošura daje pregled pređašnje i aktuelne saradnje između EU i UNODC-a u nizu oblasti, uključujući: organizovani kriminal i nedozvoljenu trgovinu drogama, prekursorima i oružjem; prevenciju i lečenje zavisnosti od droga; alternativni razvoj; trgovinu ljudima i krijumčarenje migranata; sprečavanje terorizma; korupciju, pranje novca i povraćaj imovine; prevenciju kriminala i reformu pravosuđa; nasilje nad ženama; kao i pomorski kriminal i gusarstvo. Brošura je dostupna ovde