Svakog proleća usled otapanja snega, vodostaj reka nadođe, a poplave naprave štetu. Najveće poplave u Srbiji zabeležene su u maju 2014. godine, kada su zabeležene desetine ljudskih žrtava. Srećom, od tada se nije ponovila tragedija takvih razmera, usled ulaganja u obaloutvrde, pumpe, održavanje korita, i drugo – u Svilajncu, Paraćinu, Obrenovcu, Valjevu, Surčinu, Mačvi…

Konkretno, Evropska unija je od majskih poplava 2014. do sada, u Srbiji uložila više od 170 miliona evra za oporavak od ove katastrofe, ali i za sprečavanje budućih poplava, ali u tom procesu učestvovali su i brojni drugi partneri: Sektor za vanredne situcije Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, Hidrometeorološki zavod, vatrogasci-spasioci, vojska, JVP „Srbijavode“, Direkcija za vode pri Ministarstvu vodoprivrede…

Od tada je Srbija značajno unapredila kapacitete kao aktivna članica Mehanizma civilne zaštite EU. Tokom poslednjih nekoliko godina, srpski vatrogasci i specijalizovani spasilački timovi aktivirani su preko EUCPM-a u nekoliko scenarija katastrofa kao što su zemljotres u Turskoj, Siriji ili česti šumski požari u Grčkoj.

Saradnja se nastavlja, kako bi spremnost za potencijalne poplave, ali i požare, zemljotrese, klizišta – bila na najvišem nivou. Zbog toga se tokom ove nedelje u Srbiji održava obuka svih institucija uključenih u proces civilne zaštite.

Vežbe o modulima civilne zaštite  (MODEX) imaju za cilj da bolje pripreme kapacitete i stručnjake za reagovanje Mehanizma civilne zaštite EU (EUCPM) za međunarodno raspoređivanje. Takođe, ideja je da se poboljša koordinacija, poboljšanjem kompatibilnosti i interoperabilnosti između timova stručnjaka iz različitih država članica EU i zemalja učesnica.

MODEX vežbe daju priliku da se vežba, testira i unapredi spremnost, sa posebnim fokusom na koordinaciju, samodovoljnost, interoperabilnost, standardne operativne procedure, komunikaciju i izveštavanje, bezbednost i jezičke veštine.

Ova MODEX vežba u Srbiji zasnovana je na scenariju sličnom poplavama iz 2014. i fokusira se na koordinaciju timova stručnjaka EUCPM za analizu i preporuke nakon katastrofe. Sektor za vanredne situacije je ključni akter u vežbi, koji koordinira misiju eksperata i doprinosi razvoju kapaciteta EUCPM za spremnost, reagovanje i upravljanje rizikom od katastrofa.

Mehanizam civilne zaštite EU olakšava saradnju u reagovanju u vanrednim situacijama, pripremi i prevenciji između država članica, kao i nekoliko drugih evropskih zemalja. Srbija je postala član Mehanizma 2015. godine, ali i pre toga, tokom razornih poplava u maju 2014. godine, Srbija je osetila korist od evropske solidarnosti kroz Mehanizam civilne zaštite EU. Ta operacija je bila jedna od najvećih otkad je mehanizam uspostavljen.

Podrška Evropske unije civilnoj zaštiti u Srbiji vredna je više od 250 miliona evra za period od 2014. do danas, a samo za oporavak od poplava i sprečavanje budućih, EU je uložila 170 miliona evra bespovratne pomoći.