Nekoliko članica EU uključenih u projekat Južni tok, zatražilo je od potpredsednika Komisije zaduženog za energetsku uniju Maroša Šefčoviča da sa Rusijom razjasni situaciju nakon najave o obustavljanju projekta. Predstavnici država članica i potpredsednik su se složili da EU mora ostati snažno opredeljena ka integraciji gasnih tržišta srednje i jugoistočne Evrope, te diversifikaciji dobavljača, izvora i pravaca dotoka gasa.

Predstavnici Austrije, Bugarske, Hrvatske, Grčke, Italije, Rumunije i Slovenije, kao i potpredsednik Evropske komisije nadležan za energetsku uniju Maroš Šefčovič su razgovarali o prioritetima gasne infrastrukture srednje i jugoistočne Evrope nakon što su Rusija i Gazprom najavili obustavu projekta Južni tok, navodi se u zajedničkom saopštenju.

„Države članice na koje ovakva najava direktno utiče, uzele su u obzir nezvanični karakter ove najave i pozvale potpredsednika da razjasni situaciju sa ruskom stranom“, ističe se.

„Sve države članice su se složile da EU mora ostati snažno opredeljena ka integraciji gasnih tržišta srednje i jugoistočne Evrope kao i diversifikaciji dobavljača, izvora i pravaca dotoka gasa. Ovo je takođe glavni cilj energetske unije i jedan od prioritetnih projekata nove Komisije”, kaže se.

„Integracija gasnih tržišta i diversifikacija snabdevanja gasom, prvenstveno će zahtevati izgradnju neophodne infrastrukture i primenu usklađenih pravila u korist potrošača u tom regionu”, dodaje se u saopštenju.

„Ovo može biti postignuto sprovođenjem ključnih regionalnih projekata (poput terminala za tečni gas sa odgovarajućim gasovodima, povezanosti sa južnim gasnim koridorom, ili eksploatacijom gasnih nalazišta u istočnom Sredozemlju i Crnom moru), unapređenjem povezanosti u regionu, posebno između Bugarske i susednih zemalja, ali i boljom povezanošću između severa i juga koja bi bila postignuta dvosmernim kapacitetima za protok gasa”, rečeno je u saopštenju.

„Novi pravci dotoka koji funkcionišu u skladu sa zakonima EU, mogu doprineti i povećanoj sigurnosti snabdevanja u regionu”, dodaje se.

„Da bi se postigao ovaj zajednički cilj, a uzevši u obzir osetljivost koju je region pokazao na nedavnim testovima opterećenja, od presudne je važnosti da se projekti koji su u toku završe brzo, te da se ubrza razvoj projekata od zajedničkog interesa u kojima je prepoznat strateški značaj.

U ovom pogledu, države članice i potpredsednik su pozdravile saopštenje koje su zajednički potpisale Grčka, Bugarska i Rumunija o ‘Vertikalnom koridoru’ za gasno povezivanje tri zemlje”, navodi se u saopštenju.

Integralno saopštenje pročitajte ovde