Da li ste znali da se tapiserije prave na pet mesta u Evropi, a jedno od njih je u Novom Sadu?

 

Članovi i članice Evropskog parlamenta i Odbora za stabilizaciju i pridruživanje Srbije Evropskoj uniji posetili su Novi Sad.

Najpre su obišli zgradu Radionica, čiji prostor je namenjen za rad vizuelnih umetnika, a čija je obnova u potpunosti finansirala Evropska unija.

Pored dva lokalna umetnika koji u zgradi imaju svoje studije, u tom prostoru radi Ateljea 61, koji se bavi izradom tapiserija, ali i organizuje školu tradicionalnog tkanja, kao i umetničke kolonije.

Direktor Ateljea 61, Zoran Bulatović, istakao je da je više od 500 evropskih i svetskih umetnika imalo priliku da u ovom prostoru radi na svojim umetničkim delima, te da je ovo jedna od samo pet ustanova za izradu tapiserija u Evropi.

Predstavnici Evropskog parlamenta su u toku posete ovoj zgradi mogli i da se upoznaju sa radom regionalnih i evropskih umetnika koji učestvuju na 15. koloniji tapiserista Boško Petrović, gde izrađuju dizajnerska rešenja koja će kasnije biti izrađena u tapiserije.

Članovi Odbora za stabilizaciju i pridruživanje zatim su razgovarali sa mladima u Omladinskom centru OPENS, koji je otvoren u toku 2019. kada je Novi Sad bio Evropska prestonica mladih, a sada funkcioniše kao resurs centar koji radi na osnaživanju mladih i osoba koje rade sa njima, kao i omladinskih organizacija i organizacija za mlade.

Predsedavajuća Delegacije odbora za stabilizaciju i pridruživanje Srbije Evropskoj uniji, Alesandra Moreti, želela je da direktno od mladih sazna koje su njihove potrebe, ali i poteškoće sa kojima se suočavaju.

Psihološkinja Dragana Nešin naglašava neophodnost razgovora o mentalnom zdravlju dece i mladih.

„Jako je važno da razgovaramo o mentalnom zdravlju. Mladi u Srbiji osećaju veliku neizvesnost kada je budućnost u pitanju, a na to utiče nivo participacije mladih, njihova pozicija na tržištu rada, a na kraju krajeva i izvesnosti penzije, te mnogi mladi danas razmišljaju o odlasku i životu u inostranstvu“, rekla je Nešin.

Gosti su želeli i da čuju o mogućnostima za mlade u Srbiji, a omladinska radnica Aleksandra Ilijin kaže kako zaista ima mnogo prostora za napredak.

„Mladi nisu navikli da imaju pravo da učestvuju u razgovoru. Mladima sada treba promena, a ona dolazi sporo. Zapravo, nije uočeno mnogo napora od strane institucija kako bi se ojačalo poverenje izmedju njih i mladih“, rekla je Ilijin.

Predstavnici Evropskog parlamenta su sa mladima podelili dobre primere iz prakse i istakli kako su mladi i njihov angažman u javnom prostoru veoma važni za evropsku budućnost Srbije, te ih ohrabrili da nastave sa angažovanjem.