Od trenutka kada se rodimo mi smo već u dodiru sa književnosti. Roditelji nam pričaju priče, pevaju uspavanke i tako nesvesno postajemo zainteresovani za nju od najranijih dana. Uloga i značaj književnosti tokom našeg procesa odrastanja su neprocenjivi i treba ih negovati.

Dete kroz priče, bajke, basne zapravo uči o važnim ljudskim osobinama i o životnim pitanjima, kao što su – ljubav, mržnja, zavist, zloba… koje im nije lako objasniti tek običnim rečima. Zato im sve to objašnjavamo kroz Priču o tri praseta, Petru Panu, Devojčici sa šibicama… Dakle, dete kroz uživanje u samoj priči zapravo uči. Ako tu priču pretočimo u predstavu, zainteresovanost deteta još više raste, a samim tim i njegovo aktivno učešće u događajima koji su pred njim. A pozorišna predstava nastaje upravo u saradnji sa publikom. To je osnovno polazište i “Pozorišta Lektira” koje već nekoliko meseci u Novom Sadu okupilja mališane, ali i radoznale roditelje na pozorišno-likovnoj radionici „Mašta priča priče“.

Dečja predstava nije samo zabava za publiku, već se razvija, menja u neočekivanim pravcima, a u ovome ih svaki mesec vodi glumac Ivan Jevtović, kroz razgovor, crtanje i igru. Vođeni maštom, učesnici su ovaj mesec plovili kroz austrijsku i slovenačku dečiju literaturu, ne zaboravljajući ni ovaj put avanture Malog Princa.

Ovu pozorišnu igru svakog meseca organizuju EU info kutak iz Novog Sada, zajedno sa svojim partnerima, Francuskim institutom i Austrijskim kulturnim forumom, u nameri da se program pričanja priča evropskih autora i autorki nastavi na mesečnom nivou u različitim novosadskim prostorima. Radionice su namenjene deci od 5 do 10 godina.