Evropska unija i UNICEF proširili su opseg važnog regionalnog partnerstva čiji je cilj da zaštiti decu od nasilja, a decu sa posebnim potrebama bolje uključe u društvo. Od 2011, UNICEF i EU rade zajedno sa zemljama koje su u procesu pridruživanja Evropskoj uniji poput Albanije, Bosne i Hercegovine, Srbije i Turske. Ovo partnerstvo od sada obuhvata i Kosovo*, Crnu Goru i Bivšu Jugoslovensku Republiku Makedoniju.

Od ove godine se i Evropski forum osoba sa invaliditetom (EDF) pridružio partnerstvu.

Nasilje je svakodnevica za hiljade dece širom jugoistočne Evrope. Podaci** pokazuju da je više od 50 odsto dečaka i devojčica u uzrastu između 2 do 14 godina(a u nekim zemljama, i više od 70 odsto) izloženo bar jednom obliku fizičkog ili teškog psihološkog kažnjavanja od članova porodice. Velikom broju dece je i dalje izuzetno teško da razgovaraju sa nepoznatima kada dođe do nasilja u porodici, a kamoli da potraže zaštitu ili pomoć.

Situacija u kojoj se nalaze deca sa posebnim potrebama je još složenija: često su odvojena od porodica, više ih je nego što ima mesta u institucijama sa stalnim boravkom, ne pohađaju školu i isključena su iz svakodnevnog javnog života. Suočena su sa predrasudama, stigmom i surovom diskriminacijom. Mnoga od njih su „nevidljiva“ – nisu uključena u zvanične podatke. Takođe su i skoro četiri puta više u opasnosti da iskuse nasilje.

EU i UNICEF su odvojili 5.89 miliona evra – od čega je pet miliona iz Evropske unije – za ovo regionalno partnerstvo za sledeće tri godine i obavezali su se da i dalje snažno zastupaju pravo svakog deteta da bude zaštićeno od svih oblika nasilja i jednako zastupljeno u društvu.

”Smatramo da ovo partnerstvo može zaista da unese promene u život dece u ovom regionu. Oslanjamo se na stručnost i znanje UNICEF-a i EDF-a da bismo uticali na politike koje su usmerene na decu žrtve nasilja i decu sa posebnim potrebama. U isto vreme, ključno je obratiti se i civilnom društvu i izvornim aktivističkim pokretima koji rade na zaštiti dece, kao i promovisati uključivnje dece u društva. Stoga će veliki deo fondova biti usmeren na podršku malim organizacijama civilnog društva da bi ostvarile pravu promenu i održivo poboljšanje svakodnevnog života dece i njihovu buduću perspektivu” izjavio je Johanes Han, komesar za evropsku politiku susedstva i pregovore o proširenju.

Ovo partnerstvo će doprineti poboljšanju koordinacije reakcije različitih sektora na nasilje nad decom. Odgovarajući stručnjaci će dobiti boje podatke, inovativnija sredstva, znanja i mehanizme da bi sprečili ili odgovorili na nasilje, zloupotrebu i zanemarivanje, kao i da bi smanjili razdvojenost između dece sa i bez posebnih potreba u društvu.

”Svaki slučaj nasilja nad decom je previše. Njime se dovode u rizik njihovi životi, zdravlje, bezbednost, obrazovanje i budućnost, i može ih obeležiti za ceo život. Moramo da upozoravamo protiv nasilja i diskriminacije. Neprihvatljivo je koristiti nasilje prema deci, posebno prema deci koja su najranjivija. Morao da pronađemo efikasna nacionalna rešenja, kao i ona zasnovana na zajednici, da bismo zaštitili prava sve dece i doprineli traženju pomoći za svako dete”, izjavila je Mari-Pjer Poarije, regionalna direktorka i specijalna koordinatorka za izbegličku i migrantsku krizu u Evropi.

Organizacije osoba sa posebnim potrebama, kao i sama deca sa posebnim potrebama, imaće mnogo jasniju i aktivniju ulogu u posmatranju i uticaju na politike jednakih prava i socijalno uključivanje dece sa posebnim potrebama.

”Ključno je da deca sa posebnim potrebama budu uključena u sve akcije koje se bave nasiljem nad decom. Ova inicijativa je takođe veoma važna jer ima za cilj jačanje sposobnosti i uključivanje organizacija osoba sa posebnim potrebama i drugih članova civilnog društva. EDF je zadovoljan što je u partnerstvu za UNICEF-om i EU u cilju da prava dece sa posebnim potrebama postanu stvarnost u ovom regionu, kao što je to naš cilj u radu širom Evrope i globalno”, izjavio je Janis Vardakastanis, predsednik Evropskog foruma osoba sa invaliditetom.

O UNICEF-u

UNICEF promoviše prava i dobrobit svakog deteta u svemu što radimo. Zajedno sa našim partnerima, radimo u 190 zemalja i teritorija da bismo ovu posvećenost pretvorili u praktične akcije, usmeravajući posebne napore da bismo dopreli do najranjivije i najviše iskuljučene dece, za dobrobit sve dece, svuda. Vebsajt: www.unicef.org/ceecis ili www.unicef.org/eu

O EDF-u

Evropski forum osoba sa invaliditetom je nezavisna nevladina organizacija koja predstavlja interese 80 miliona Evropljana sa invaliditetom. EDF je jedinstvena platforma koja spaja predstavničke organizacije osoba sa invaliditetom širom Evrope. EDF-om rukovode osobe sa invaliditetom i njihove porodice. Mi smo u prvim redovima borbe za prava osoba sa posebnim potrebama. Mi smo snažan jedinstven glas osoba sa posebnim potrebama u Evropi. Vebsajt: www.edf-feph.org.

** Izvor: UNICEF Multiple Indicator Cluster Survey (MICS) reports, Serbia (2010); MICS Report on Roma Settlements in Serbia (2010); MICS reports, Albania, Bosnia and Herzegovina, the former Yugoslav Republic of Macedonia, Serbia (2005-2006): na http://mics.unicef.org/