EU i njene države članice će uz pomoć Mehanizma za civilnu zaštitu u Bivšu Jugoslovensku Republiku Makedoniju uputiti tim eksperata kako bi državi pomogle da proceni štetu prouzrokovanu nedavnim poplavama i odronima zemljišta.

Šest tehničkih eksperata, čijim radom upravlja Koordinacioni centar EU za reagovanje u vanrednim situacijama, biće upućeno u BJRM u periodu od 13. do 24. avgusta. Tim eksperata se sastoji od građevinskih inženjera zaduženih procenu štete i rani oporavak kritičnih delova infrastrukture.

EU je u pripravnosti kako bi pomogla Bivšoj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji da se izbori sa ovom prirodnom katastrofom. Naš odgovor na zahtev BJRM za pomoć je koordiniran i predstavlja znak solidarnosti. Zahvaljujem svim državama učesnicama na odgovoru i upućivanju tima. Bićemo u bliskom kontaktu sa nadležnim vlastima u Skoplju”, izjavio je komesar EU za humanitarnu pomoć i upravljanje vanrednim situacijama, Hristos Stilijanides.

Kontekst

Bivša Jugoslovenka Republika Makedonija je aktivirala Mehanizam EU za civilnu zaštitu 6. avgusta, uputivši zahtev za pomoć nakon nedavnih poplava i odrona zemljišta u toj zemlji.

Osam država koje učestvuju u radu Mehanizma (Austrija, Nemačka, Francuska, Mađarska, Irska, Holandija, Slovenija i Ujedinjeno Kraljevstvo) su ponudile eksperte koji će obaviti ove zadatke.

Početkom avgusta, Bivšu Jugoslovensku Republiku Makedoniju su pogodile velike oluje koje su prouzrokovale poplave i odrone zemljišta. Pritoke Vardara, Pena i Porojska, poplavile su područje opštine Tetovo na severozapadu zemlje. Bujice su odnele šest ljudskih života, od čega i živote troje dece. Desetine ljudi je povređeno a velika oštećenja su naneta objektima i ključnim delovima infrastrukture. Zbog odrona zemljišta su uništeni lokalni putevi dok je izvestan broj planinskih sela ostao odsečen. Kako bi pružila dodatnu pomoć, osim što će uputiti eksperte, Komisija hitnim službama koje su aktivne u pogođenim područjima dostavlja i satelitske snimke posredstvom satelitskog sistema Kopernikus.

Mehanizam za civilnu zaštitu EU olakšava saradnju u vanrednim situacijama između 33 evropske države (28 članica EU, Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija, Island, Norveška, Crna Gora i Srbija). Učesnice u radu Mehanizma udružuju resurse koje na raspolaganje stavljaju državama pogođenim katastrofama širom sveta. Prilikom aktivacije, Mehanizam koordinira pružanje pomoći u i izvan Evropske unije. Evropska komisija upravlja Mehanizmom kroz Koordinacioni centar EU za reagovanje u vanrednim situacijama.

Evropska komisija je 19. marta 2015. kroz Međunarodnu federaciju crvenog krsta već izdvojila 84.236 evra za pomoć ugroženom stanovništvu u delovima BJRM koja su tokom zime pogodile teške poplave. Sredstva EU su bila usmerena na podršku radu Crvenog krsta. Pomoć je bila iskorišćena za raspodelu hrane i drugih potrepština poput higijenskog materijala, odeće i ćebadi. Korist od ove pomoći je imalo oko 1.000 porodica odnosno oko 4.000 ljudi.

Aktuelne članice Mehanizma, osim 28 država EU, jesu Island, Crna Gora, Norveška, Srbija i Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija. Nedavno je i Turska potpisala sporazume kako bi postala članica Mehanizma.

Mehanizam je uspostavljen kako bi se omogućila koordinirana pomoć država učesnica žrtvama prirodnih i veštačkih katastrofa u Evropi i šire.

Srbija je osetila prednosti Mehanizma u maju 2014, kada su EU i njene države članice odmah odgovorile na zahtev Srbije za pomoć pružajući joj obimnu i sveobuhvatnu humanitarnu pomoć i podršku.

Dodatne informacije:

Mehanizam EU za civilnu zaštitu:
http://ec.europa.eu/echo/what/civil-protection/mechanism_en

Informator o civilnoj zaštiti EU:
http://ec.europa.eu/echo/files/aid/countries/factsheets/thematic/civil_protection_en.pdf