Države članice EU su danas usvojile predlog Komisije o ulaganju 263 miliona evra u ključne energetske projekte u Evropi. Najveći deo investicija će biti usmeren na izgradnju gasne infrastrukture u regionu Baltičkog mora, kao i na podršku elektroenergetskom sektoru širom Evrope. Nakon konkursa za dostavljanje predloga projekata u okviru programa Instrument za povezivanje Evrope izabrano je devet projekata. Cilj izabranih prioritetnih projekata je podizanje nivoa energetske sigurnosti, povezivanje izolovanih država članica sa širom evropskom mrežom i doprinos ciljevima Energetske unije, odnosno postizanje pristupačnog, sigurnog i održivog snabdevanja energijom.

Evropski komesar za energetiku i klimu Migel Arijas Kanjete je izjavio: „Dobro povezana energetska infrastruktura ima presudni značaj za uspostavljanje Energetske unije. Zahvaljujući podršci EU, biće popunjene postojeće infrastrukturne praznine što će Evropu odvesti korak dalje na putu ka istinski povezanom energetskom tržištu. Ovo je neophodno kako bismo poboljšali sigurnost snabdevanja i efikasnije koristili energetske resurse, te kako bismo integrisali obnovljive izvore energije u postojeću mrežu.“

U sektoru gasa, sredstva će pokriti troškove izgradnje Baltikkonektora (podrška EU će iznositi 187,5 miliona evra), prvog gasovoda koji će povezivati Estoniju sa Finskom. Zahvaljujući interkonektoru, biće okončana energetska zavisnost Finske, čime će se podići nivo sigurnosti snabdevanja u regionu Istočnog Baltika.

Osim toga, deo sredstava (18,6 miliona evra) će biti usmeren na interkonektor između Estonije i Letonije. Unapređenje ovog interkonektora će omogućiti bolji pristup skladištima u Letoniji, što će dovesti do diversifikacije mreže u regionu Baltika i olakšane realizacije projekta Baltikkonektor.

Jedan od projekata u elektroenergetskom sektoru obuhvata izgradnju 100 km električnog dalekovoda od Dobrudže do Burgasa u Bugarskoj koji će podići nivo otpornosti bugarske električne mreže. EU je za podršku ovom projektu opredelila 29,9 miliona evra.

EU će deo novca usmeriti i na izradu studije o sigurnom i pouzdanom funkcionisanju baltičkog sistema električne energije (125.010 evra) i studije o gasnom interkonektoru u blizini Nea Mesimvrije u Grčkoj (243.250 evra). Zahvaljujući merno-regulacionoj stanici za gas, gasni prenosni sistem Grčke će biti inkorporiran u Trans-jadranski gasovod kojim se prirodni gas doprema iz Kaspijskog mora.

Od ukupno devet projekata za koja su opredeljena sredstva:

pet će biti realizovano u sektoru gasa (uz podršku EU u iznosu od 210 miliona evra) dok će četiri projekta biti sprovedeno u elektroenergetskom sektoru (uz podršku EU u iznosu od 53 miliona evra).

Tri projekta podrazumevaju građevinske radove koja će EU podržati sa 263 miliona evra, dok će preostalih šest projekata dobiti podršku u visini od 27 miliona za izvođenje studija.

Drugi poziv za dostavljanje predloga projekata je u toku i trajaće do 8. novembra. Njegov okvirni budžet je 600 miliona evra od ukupno 800 miliona koliko iznosi budžet Instrumenta za povezivanje Evrope u oblasti energetike za 2016.