Evropska komisija je danas preduzela mere za zaštitu vladavine prava u Poljskoj. Komisija je poljskim vlastima uputila preporuku o vladavini prava u kojoj je potkrepila razloge za zabrinutost zbog planirane reforme pravosuđa u Poljskoj.

Prema Komisijinoj proceni, ova reforma pojačava sistemsku pretnju po vladavinu prava u Poljskoj koja je utvrđena postupkom za zaštitu vladavine prava koji je Komisija pokrenula u januaru 2016. Komisija od poljskih vlasti traži da ova pitanja reše u roku od mesec dana. Komisija takođe od poljskih vlasti traži da ne preduzimaju nikakve mere za otpuštanje ili prisilno penzionisanje sudija Vrhovnog suda.

Ukoliko ovakve mere budu preduzete, Komisija je spremna da odmah pokrene proceduru u okviru Člana 7 (1) – formalno upozorenje koje može izdati četiri petine država članica u Savetu ministara. Komisija takođe razmatra pokretanje postupka za povredu prava EU protiv Poljske. Kolegijum će odmah nakon objavljivanja Zakona o organizaciji redovnih sudova poslati formalnu opomenu. Istovremeno, Komisija podseća da je spremna da vodi konstruktivni dijalog sa poljskom Vladom.

Predsednik Žan-Klod Junker je izjavio: „Komisija je rešena da brani vladavinu prava u svim našim državama članicama kao jedno od osnovnih načela na kojima je izgrađena Evropska unija. Nezavisno pravosuđe je jedan od osnovnih preduslova za članstvo u našoj Uniji. EU stoga ne može da prihvati sistem koji dozovljava otpuštanje sudija prema ličnom nahođenju. Nezavisni sudovi su osnova uzajamnog poverenja između naših država članica i naših pravosudnih sistema. Ako poljska Vlada nastavi da podriva nezavisnost pravosuđa i vladavinu prava u Poljskoj, ne preostaje nam ništa drugo nego da pokrenemo Član 7.“

Prvi potpredsednik Frans Timermans dodaje: „Naše preporuke poljskim vlastima su jasne. Treba ponovo vratiti nezavisnost Ustavnom sudu i odstupiti od planiranih reformi ili ih sprovesti u skladu sa poljskim Ustavom i evropskim standardima o nezavisnosti pravosuđa. Od poljskih sudova se, kao i od sudova u svim državama članicama, traži da daju delotvorni pravni lek u slučaju povrede prava EU. Sudovi u EU tada imaju ulogu „sudija Unije“ i moraju da ispune kriterijume za nezavisnost pravosuđa sadržane u Ugovoru ili Povelji o osnovnim pravima. Naša želja je da ova pitanja rešimo zajedno na konstruktivan način. Komisija je otvorena za dijalog sa poljskim vlastima i pozdraviće svaki korak koji bude preduzet u cilju usklađivanja ovih zakona sa našim preporukama.“