Partnerstva na svim nivoima potrebna su kako bi se unapredili kvalitet života kako starijih osoba tako i njihovih porodica, zaključak je završne konferencije projekta Inovativne usluge u lokalnim zajednicama (I-CCC)“.

Konferencija je organizovana u okviru projekta koji Crveni krst Srbije od novembra 2020. godine sprovodi u partnerstvu sa Crvenim krstom Austrije, Crvenim krstom Crne Gore, Republičkim zavodom za socijalnu zaštitu, Ministarstvom zdravlja Republike Crne Gore, Bečkim univerzitetom za ekonomiju i biznis, i Centrom za kompetencije neprofitnih organizacija, uz podršku Evropske unije i Austrijske razvojne agencije. Konferencija je organizovana i kao najava i deo obeležavanja 29. oktobra, Međunarodnog dana nege i podrške, koji se ove godine prvi put obeležava u svetu.

U uvodnom obraćanju, Kristijan Ebner, ambasador Austrije u Srbiji istakao je značaj kontinuirane saradnje i podrške Austrijske agencije za razvoj u jačanju kapaciteta Crvenog krsta kao i organizacija civilnog društva u Srbiji. Demografsko starenje je globalni fenomen, pogađa sva društva, ali su njegovi efekti posebno vidljivi na severnoj hemisferi, posebno na evropskom kontinentu.

Nikola Bertolini iz Delegacije Evropske unije u Srbiji, osvrnuo se na činjenicu da Evropska unija, kroz različite instrumente, pruža podršku zemljama u procesu pristupanja, a to uključuje podršku na najvišem nivou u kreiranju politika i usklađivanju nacionalnog zakonodavstva sa standardima EU, kao i podršku na lokalnom nivou. Razvoj i prosperitet lokalnih zajednica je veoma važan u tom pogledu i jedan od ključnih elemenata ove podrške je nastojanje da ona bude što inkluzivnija i pravednija.

Prof. dr Dragan Radovanović, predsednik Crvenog krsta Srbije,  ukazao je  da će do kraja veka više od 30% stanovništva EU biti starije od 65 godina. Sa druge strane, procena je da u Evropskoj uniji približno 100 miliona ljudi pruža neformalnu negu. Tokom pandemije COVID-19 neformalni negovatelji našli su se u još zahtevnijoj ulozi, postali su “brana zaštite” i jedan od stubova zdravstvenog sistema i sistema socijalne zaštite, međutim iako je to naglašavano i dalje neformalni negovatelji ostaju „nevidljivi“ sa stanovišta sistema, politika i usluga podrške širom sveta.

Saša Vukotić, specijalni savetnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije istakao je da su ovakvi projekti važni i da oni promovišu dostupnost usluga, socijalnu inkluziju i porodičnu solidarnost. Starenje ima važan uticaj na sistem socijalne zaštite. Zbog demografskog starenja u budućnosti će upravo ovakve usluge u lokalnoj zajednici imati centralnu ulogu.

Ani Blum iz Crvenog krsta Austrije rekla je da starije osobe mogu biti aktivni članovi društva i da se dešava da starije osobe i u razvijenim društvima nemaju pristup uslugama dugotrajne nege, dok je Olivera Vuković iz SeCons grupe za razvojnu inicijativu, predstavila rezultate istraživanja o pristupu uslugama dugotrajne nege u regionu Zapadnog Balkana sa posebnim akcentom na neformalne negovatelje.  Istraživanje je pokazalo da su neformalni negovatelji stub nege, sa vrlo malo podrške ili bez podrške od strane društva.

Događaj je održan u Crvenom krstu Srbije u Beogradu i okupila je preko 120 ljudi, predstavnike javnog sektora, akademije, civilnog sektora, nezavisnih regulatornih institucija kao i profesionalce koji rade sa starijim osobama.

Projekat „Inovativne usluge u lokalnim zajednicama (I-CCC)“ je imao za cilj da utiče na nacionalne reforme u oblasti dugotrajne nege kroz razvoj, testiranje i zagovaranje inovativnih socijalnih usluga za starije osobe i osobe sa demencijom i kognitivnim oštećenjima. Centri za brigu o zajednici uspostavljeni su u nekoliko opština u Srbiji, Crnoj Gori i Austriji. Više o rezultatima projekta možete pogledati OVDE.