Jedna od važnih tema koja se tiče podjednakog učešće žena i muškaraca u kreiranju digitalne civilizacije jeste i uključivanje većeg broja žena u IT profesije. Kako bi se ovaj cilj ostvario, ženama je potrebna i veća podršku u IT sektoru koji je jedan od glavnih kreatora digitalne budućnosti.

Zato je povodom Međunarodnog dana devojaka i žena u nauci EU info kutak Novi Sad u saradnji sa AFA – Asocijacijom za afirmaciju potencijala žena iz Beograda, organizovao info sesiju „Žene u informacionim tehnologijama“.

AFA je globalna zajednica posvećena ekonomskom osnaživanju žena kroz inovacije i tehnologije, kako su ovo najveći pokretači ekonomskog i socijalnog razvoja. Fokusirani su na digitalno opismenjavanje žena, promovisanje STEAM (skraćenica za – nauka, tehnologija, inžinjering, umetnost, matematika) oblasti među devojčicama i uključivanje što više žena u digitalno opismenjavanje.

Iako je programiranje prvobitno bilo ženski posao, osamdesetih godina ono je postalo ekonomski isplativo, a samim tim i muški posao. Muška dominacija računarima raširila se pojavom PC računara, a tada kreće i stvaranje stereotipa da su računari “igračke” za dečake. Kao posledica ovih dešavanja, AFA navodi, da je danas u Srbiji prema istraživanjima 57% žena bazično digitalno nepismeno i znatno manje njih na više plaćenim poslovima.

Ema Lukić, projektna menadžerka, organizacije AFA kaže da je ključni razlog zbog kog devojčice nisu zainteresovane za STEAM nedostatak ženskih uzora.

“Devojke čine samo 35% studenata na STEAM fakultetima. To je posledica istorijskog razvoja stereotipa koji su se učvrstili da su ovo zanimanja za muškarce. Do promene će doći onda kada promenimo svoja uverenja”, kaže Ema Lukić.

Zanimljivo je, kako navodi, da sva istraživanja pokazuju da kompanije koje među svojim zaposlenim imaju jednak broj zaposlenih žena i muškaraca bolje posluju u odnosu na prosek u svojoj industriji za 15 %. Takođe, kompanije koje u svom bordu direktora imaju bar jednu ženu postižu bolje rezultate.

Međunarodni dan devojaka i žena u nauci obeležava se svake godine 11. februara s ciljem da se podrže izvanredne žene istraživačice koje svojim dostignućima i vizijom doprinose napretku nauke i društva, ali i kako bi se što više žena i devojaka podstaklo da svoje karijere bira i razvija u nauci.