Dozvolite da pre svega izrazim obazrivi optimizam pri čemu naglašavam reč „obazrivi”. Lideri su večeras doneli važne odluke koje će pomoći da se obezbede spoljne granice Unije.

Pozdravili smo sporazum o zajedničkom akcionom planu EU i Turske za rešavanje tekuće migracijke krize. Intenzivni sastanci sa liderima Turske u Briselu, Ankari i Njujorku proteklih nedelja su bili posvećeni jednom cilju: suzbijanju migracijskih tokova preko Turske ka EU. U tom smislu, akcioni plan predstavlja krupan korak. Međutim, kako sam isticao od samog početka, sporazum sa Turskom ima smisla samo ako se zahvaljujući njemu suzbiju izbeglički tokovi. Želim da zahvalim Žan-Klodu i Komisiji na sjajnom poslu koji je prethodio postizanju sporazuma. Bilo je to zahtevno i teško pitanje i svi smo impresionirani efikasnošću i brzinom njegovog rešavanja.

Drugo, složili smo se da treba raditi na sistemu integrisanog upravljanja granicama koji će prevazići mandat Fronteksa. U predstojećim mesecima će biti dodatno razvijen operativni aspekt ove agencije. Naš cilj je da Fronteks ovlastimo da vraća ilegalne migrante na sopstvenu inicijativu i da ga učinimo proaktivnijim u zaštiti spoljnih granica. Države članice će u međuvremenu biti spremne da upute na stotine pripadnika granične policije u Fronteks i Evropsku kancelariju za podršku azilu koji će raditi na obezbeđivanju žarišnih mesta u Grčkoj i Italiji.

Napredak koji smo večeras ostvarili u pogledu bezbednosti granica je, prema mom mišljenju, veoma značajan. Ne zbog toga što sam se lično zalagao za zaštitu granica EU, već zbog toga je naša prva obaveza zaštita Evropske zajednice i javnog poretka. Načili smo još jedan korak u ovom pravcu.

Treće, razgovarali smo i o drugim izazovima kako bismo bili spremni za novi priliv izbeglica sledeće godine. Razgovarali smo i o budućnosti Dablinske regulative, o pograničnim sistemima i o konkretnim žarišnim mestima. Ovo su pitanja koja izazivaju duboke podele, a naš cilj danas je bio da o njima održimo prvu ozbiljnu razmenu stavova. Ako ne uspemo da nađemo efikasna rešenja u skladu sa humanitarnim načelima, onda će drugi naći nehumana, nacionalistička i svakako neevropska rešenja.

Na kraju je bilo reči i o Britaniji: obavestio sam lidere o pripremnim razgovorima koje su prethodnih meseci moji zvaničnici vodili sa britanskim kolegama. Pozdravili smo odluku predsednika Vlade Kamerona da u novembru u pisanoj formi dostavi konkretne razloge za zabrinutost Ujedinjenog Kraljevstva. Hvala.