Tri godine nakon što je Ruska Federacija nezakonito pripojila Autonomnu Republiku Krim i grad Sevastopolj, Evropska unija je i dalje snažno posvećena suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine.

Evropska unija ponavlja da ne priznaje ovaj čin kršenja međunarodnog prava i osuđuje ga. Ovo pitanje i dalje predstavlja direktnu pretnju međunarodnoj bezbednosti i ima ozbiljne posledice po međunarodni pravni poredak koji štiti jedinstvo i suverenitet svih država.

Evropska unija je i dalje posvećena svojoj politici nepriznavanja, između ostalog primenom restriktivnih mera. EU još jednom poziva države članice UN da razmotre primenu sličnih mera u skladu sa Rezolucijom Generalne skupštine UN 68/262. Evropska unija ne priznaje izbore koje je Ruska Federacija održala na krimskom poluostrvu, kao ni lokalne odnosno nacionalne predstavnike.

Tokom protekle godine, militarizacija poluostrva je uticala na bezbednosnu situaciju u regionu Crnog mora, a poštovanje ljudskih prava na Krimu je dodatno pogoršano. Počinjena su ozbiljna kršenja prava krimskih Tatara zatvaranjem njihovih medijskih kuća, zabranom aktivnosti njihovog samoupravnog tela Medžlisa i progonom njihovih lidera. Protiv advokata Emila Kurbedinoa i Mikola Polozova, koji se zalažu za prava krimskih Tatara i onih koji ne priznaju nezakonitu aneksiju poluostrva, podnete su krivične prijave.

U tom kontekstu pozivamo na oslobađanje prvog zamenika predsednika Ahtema Čiigoza i na odbacivanje optužbi protiv zamenika predsednika Ilmija Umerova, kao i na puno poštovanje prava na pravno zastupanje. Osim toga, još jednom apelujemo na hitno oslobađanje Oleha Sencova i Oleksandra Koljčenka i drugih koji su u pritvoru ili osuđeni uz kršenje međunarodnog prava.

Sve nerešene slučajeve kršenja ljudskih prava, poput prinudnih nestanaka, mučenja i ubistava bi trebalo podrbono istražiti. Potpun, slobodan i neometan pristup međunarodnim akterima u oblasti ljudskih prava na čitavoj teritoriji Ukrajine, uključujući Krim i Sevastopolj, i dalje ima presudan značaj. EU u ovom kontekstu podseća na Rezoluciju Generalne skupštine UN 71/205 od 19. decembra 2016. i poziva na njeno potpuno sprovođenje.

Ova izjava je izdata povodom treće godišnjice nezakonitog pripajanja Krima od strane Ruske Federacije (18. marta 2017)