Evropska komisija je danas u ime EU isplatila zajam od 600 miliona evra Ukrajini. Ovaj znos je prva rata u okviru novog programa makrofinansijske pomoći Ukrajini, čiji je ukupan iznos 1,8 milijardi evra.

EU ovim programom rešava hitne finansijske potrebe Ukrajine dok istovremeno podržava ekonomsku stabilizaciju zemlje. Osim toga, paket makrofinansijske pomoći će pomoći ukrajinskim vlastima da sprovedu važne reforme u oblasti upravljanja i transparentnosti javnih finansija, energetike, mreža socijalne zaštite, poslovne klime i finansijskog sektora. EU, podrškom ukrajinskim vlastima u sprovođenju reformi u ovim oblastima, nastoji da zemlji pomogne da postavi temelje za održivi ekonomski rast.

Valdis Dombrovskis, potpredsednik Evropske komisije nadležan za pitanja evra i socijalni dijalog, izjavio je: „Današnja isplata sredstava odražava čvrstu rešenost EU da pomogne Ukrajini u trenucima punim izazova. Finansijskom pomoći, EU ponosno podržava smele reformske planove koje sprovodi vlada. Uveren sam da će sprovođenje ovih reformi pomoći Ukrajini da u potpunosti iskoristi svoje potencijale kako bi podstakla snažni i održivi ekonomski rast u korist svih građana Ukrajine.”

Pjer Moskovisi, evropski komesar za ekonomska pitanja, oporezivanje i carine, izjavio je: „Pomoć od 600 miliona evra koja je danas isplaćena se nadovezuje na 1,6 milijardi evra koje smo već stavili na raspolaganje Ukrajini od početka krize. Osim toga, Komisija planira isplatu dodatnih 1,2 milijarde evra u predstojećim mesecima koji će biti namenjeni uspešnom sprovođenju ekonomskih u strukturnih reformi o kojima su EU i Ukrajina postigle dogovor. Ovo je najveća pomoć koju je Ukrajina dobila u poređenju sa svim ostalim bilateralnim partnerima. Obimom ove pomoći Ukrajini, želimo da sve njene građane uverimo da mogu da računaju na punu podršku svojih evropskih suseda.“

Paketi makrofinansijske pomoći su deo šireg angažmana EU sa susednim zemljama koji su osmišljeni kao specijalni instrument EU za pomoć susednim zemljama u kriznim situacijama, a koji im se na raspolaganje stavljaju onda kada su te zemlje suočene sa ozbiljnim problemima u platnom bilansu. Osim makrofinansijske pomoći, EU podržava Ukrajinu i davanjem trgovinskih povlastica, humanitarne i razvojne pomoći te budžetskom podrškom za reforme.

Opširnije o ovome čitajte ovde.