Komisija danas izveštava o napretku postignutom u sprovođenju sporazuma EU i Turske kao i o napretku u okviru programa premeštanja i preseljenja. Osim toga, Komisija je danas usvojila četvrtu Preporuku u kojoj je razmotren napredak Grčke u uspostavljanju funkcionalnog sistema azila i koja utvrđuje korake ka postepenom ponovnom uspostavaljanju transfera u Grčku u skladu sa Dablinskom uredbom.

Prvi potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans je izjavio: „Naš sveobuhvatni evropski pristup migracijama daje pozitivne rezultate. To dokazuje kontinuirano sprovođenje sporazuma EU i Turske i drastično smanjenje broja nezakonitih migranata koji stižu u Grčku. Rezultati su vidljivi i u napretku koji grčke vlasti ostvaruju u otklanjanju nedostataka u grčkom sistemu azila. Zahvaljujući tom napretku, preporučujemo da se od 15. marta 2017. započne sa postepenim uspostavljanjem transfera u Grčku u skladu sa Dablinskom uredbom. To će dodatno odvraćati od nezakonitih ulazaka i sekundarnih kretanja i biće važan korak ka ponovnom funkcionisanju Dablinskog i Šengenskog sistema.”

Komesar za migracije, unutrašnje poslove i građanstvo Dimitris Avramopulos je izjavio: „Italija i Grčka su proteklih meseci uložile vanredne napore kako bi prevazišle izbegličku krizu. To dokazuje činjenica da danas zaključujemo postupke o kršenju propisa u vezi sa uzimanjem otisaka prstiju i registracijom migranata. U novembru ove godine je premešten rekordan broj ljudi, preko 1.400, a države članice moraju da nastave da rade na tome kao i da dodatno pojačaju svoje napore. Cilj nam je da iduće godine iz Italije i Grčke premestimo sve ljude koji ispunjavanju uslove za premeštaj. Ovi napori, kao i trajno smanjenje dolazaka iz Turske, predstavljaju neophodne elemente za potpuni povratak Grčke na Dablinski sistem.”