Evropska komisija je danas ažurirala radni program Horizonta 2020, programa EU za istraživanje i inovacije, posredstvom kog će u istraživanje i inovacije EU uložiti 8,5 milijardi evra u narednoj godini. Među značajnim novinama je uvođenje otvorenih istraživačkih podataka u sve nove pozive za podnošenje predloga projekata u okviru Horizonta 2020. Na ovaj način, za projekte koji se finansiraju u okviru programa, besplatan onlajn pristup naučnim podacima postaje norma koja će podstaći konkurentnost. Odobravanjem više sredstava za istraživanje fenomena migracija, program reaguje i na aktuelna dešavanja. Kao odgovor na migracijsku krizu, biće izdvojena sredstva za nova istraživanja usmerena na razumevanje migracija, ali i na razvoj efikasnih politika za upravljanje prilivom migranata i njihovu integraciju u društvo i ekonomiju.

Karlos Moedaš, komesar za istraživanja, nauku i inovacije, izjavio je: „Odziv na pozive za podnošenje predloga projekata u okviru Horizonta 2020 je bio ogroman: tokom poslednje dve i po godine je podneto preko 90.000 predloga koji su ispunjavali uslove. Sada dajemo inovacijama dodatni podstrek pretvaranjem otvorenih istraživačkih podataka u standard: od sada će naučna zajednica i preduzeća koja se bave inovacijama moći lakše i ekonomičnije da pristupe podacima iz istraživanja, a jačanjem istraživanja migracija, još jednom pokazujemo da se Horizont 2020 može brzo prilagoditi novim izazovima.“

Mogućnosti finansiranja koje nudi radni program su u potpunosti usklađene sa 10 prioriteta Komisije i strateškim prioritetima komesara Moedaša. Sa ukupnim budžetom od skoro 77 milijadi evra za period od sedam godina, Horizont 2020 će podržati niz multidisciplinarnih inicijativa u 2017: Industrija 2020 u kružnoj ekonomiji (325 miliona evra) za razvoj snažnih i održivih ekonomija; zelena vozila (133 miliona evra); pametni i održivi gradovi (115 miliona evra) za bolju integraciju ekoloških, saobraćajnih, energetskih i digitalnih mreža u urbanim okruženjima u EU; tehnologije i standardi za automatsku vožnju (preko 50 miliona evra); i internet stvari (37 miliona evra) za podsticanje širenja digitalnih tehnologija u Evropi. Evropski istraživački savet će dodeliti bespovratna sredstva u visini od 1,8 milijardi evra vrhunskim naučnicima, čime godišnji budžet programa dostiže najveći iznos od njegovog pokretanja 2007.