Evropska komisija je odlučila da protiv Češke, Luksemburga, Holandije, Poljske, Rumunije i Švedske pokrene postupak kod Suda pravde EU zbog toga što nacionalna zakonodavstva nisu prilagodile Direktivi o oporavku i sanaciji banaka.

Ova Direktiva (2014/59/EU) zauzima centralno mesto regulatornog okvira koji je uspostavljen za kreiranje sigurnijeg i celovitijeg sektora finansija nakon finansijske krize. Direktiva je, osim toga, značajna i za Bankarsku uniju EU. Nova pravila nacionalnim vlastima na raspolaganje stavljaju neophodne instrumente za upravljanje i ublažavanje krize bankarskog sistema ili bankrota banaka odnosno velikih investicionih preduzeća u svim državama članicama. Cilj Direktive je da osigura restrukturiranje banaka čija je solventnost dovedena u pitanje, a da istovremeno poreski obveznici ne moraju da plate zbog propadanja banaka kako bi se očuvala finansijska stabilnost. Pravila između ostalog omogućavaju akcionarima i poverenicima da plate svoj deo troškova primenom mera za sanaciju (bail-in mehanizam). Rok za uvođenje ovih pravila u nacionalno zakonodavstvo je bio 31. decembar 2014. (IP/14/2862).

Komisija je 28. maja 2015. uputila obrazloženo mišljenje i od 11 država članica zatražila postojeće zakone prilagode Direktivi (IP/15/5057). Pošto u šest država članica EU nova pravila nisu bila usvojena u potpunosti, ovo pitanje je prosleđeno Sudu pravde.

Sud pravde može, kao najblažu meru, naložiti državama članicama da plaćaju dnevne kazne, sve dok se pravila u celosti ne uvedu u nacionalno zakonodavstvo. Visina kazne se obračunava na osnovu platežne sposobnosti države članice kao i dužine i stepena ozbiljnosti povrede prava. U slučaju da država članica primeni pravila EU, Komisija može da obustavi postupak.