Albanija mora da sprovede reforme vezane za evrointegracije na kredibilan način i da osigura održavanje slobodnih i pravičnih parlamentarnih izbora u junu ukoliko želi da započne pristupne pregovore sa EU, poručio je Komitet za spoljne poslove Evropskog parlamenta u utorak. U zasebnoj rezoluciji, članovi Komiteta su pozvali Bosnu i Hercegovinu da prevaziđe etničke i političke podele i da ostane ujedinjena tokom čitavog trajanja procesa evaluacije zahteva za članstvo u EU kako bi dokazala svoju funkcionalnost.

Albanija

Poslanici EP su pozdravili napredak Albanije u sprovođenju reformi koje se tiču evrointegracija i preduzimanje daljih napora za reformu pravosuđa što je jedan od ključnih zahteva albanskih građana i faktor koji će doprineti vraćanju poverenja u državne institucije. Uprkos tome što isključivanje počinilaca krivičnih dela sa vršenja javnih funkcija i reevaluacije sudija, tužilaca i pravnih savetnika predstavlja značajan korak napred, poslanici izražavaju zabrinutost zbog selektivnog sprovođenja pravde, dužine trajanja sudskih predmeta, korupcije i političkog uplitanja u istrage i sudske postupke.

Izvestilac Knut Flekenstajn je izjavio: „Albanski parlament je prošlog leta konsenzusom usvojio ključne ustavne izmene i tako otvorio put za sprovođenje ambiciozne i sveobuhvatne reforme pravosuđa. U svojoj rezoluciji sam preporučio da pristupni pregovori sa Albanijom budu otvoreni kada počne sprovođenje reformi. Za Albaniju je važno da sačuva trenutni reformski zamah, a mi moramo biti spremni da je u tom procesu podržimo u najvećoj mogućoj meri.”

Poslanici su poručili da bi kredibilan reformski proces i održavanje slobodnih i pravičnih izbora u junu 2017. mogli da budu od presudnog značaja za napredak u procesu pridruživanja i otvaranje pregovora.

Bosna i Hercegovina

Izvestilac Kristijan Dan Preda je izjavio: „U rezoluciji smo pozdravili korake koje je Bosna i Hercegovina nedavno preduzela na evropskom putu, među kojima se izdvaja zahtev za članstvo u EU podnet u februaru 2016. S nestrpljenjem očekujemo mišljenje Komisije o osnovanosti ovog zahteva i želimo da podstaknemo vlasti Bosne i Hercegovine da ovom procesu pristupe veoma ozbiljno i da mu se posvete”.

On je takođe istakao da zemlja „mora da se usredsredi na reforme i izbegne teme koje izazivaju podele i koje bi mogle da uspore napredak BiH na evropskom putu.”

Poslanici su ocenili napore Vlade Republike srpske za uspostavljanje paralelnih kanala komunikacije sa Komisijom kao neprihvatljive. Oni naglašavaju da „BiH neće biti uspešan kandidat za članstvo u EU dokle god ne stvori odgovarajuće institucionalne uslove.”

Poslanici su izrazili zabrinutost i povodom fragmentiranja i politizacije državne uprave za koju poručuju da koči reforme i čini javne službe glomaznim. „Profesionalna i delotvorna uprava koja se zasniva na zaslugama jeste oslonac procesa integracija svake zemlje koja teži članstvu u EU,” dodaju.

Naredni koraci

Rezolucija o Albaniji je izglasana sa 52 glasa za, šest protiv i četiri uzdržana, dok je rezolucija o BiH usvojena za 45 glasova za, 11 protiv i tri uzdržana. Obe rezolucije će biti stavljene na glasanje na plenarnoj sednici EP u februaru u Strazburu.