“Promocija kulturnih razmena i kulturnog turizma jedan od glavnih prioriteta prekogranične saradnje između Srbije i Bosne i Hercegovine, što pokazuje bogato postojeće kulturno nasleđe”, rekla je danas zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji Plamena Halačeva na Diplomatskom danu organizovanom u okviru prve regionalne kolonije pustovanja vune u Sremskoj Mitrovici.

“Program prekogranične saradnje Evropske unije u Srbiji i Bosni i Hercegovini predstavlja dobar primer saradnje u suočavanju sa zajedničkim izazovima i iskorištavanju prilika za rast i razvoj. Putem ulaganja u javno zdravlje, zapošljavanje i kulturno nasleđe, ovaj program gradi jače veze među susednim narodima. To je svedočanstvo o posvećenosti Evropske unije ujedinjenoj, prosperitetnoj i mirnoj Evropi”, rekla je zamenica ambasadora Halačeva.

Ona je istakla da je zajedničko kulturno nasleđe svedočanstvo bogate istorije i raznolikosti Zapadnog Balkana.

“Projekti finansirani od strane Evropske unije već su podržali očuvanje i promociju kulturnih lokaliteta, tradicija i umetničkih oblika u Srbiji i Bosni i Hercegovini. Ove inicijative nisu samo sačuvale istorijska blaga, već su takođe podstakle kulturnu razmenu i turizam, pomažući lokalnim ekonomijama i promovišući osećaj zajedničkog identiteta među ljudima ovih regiona”.

Zamenica šefa Delegacije EU u Republici Srbiji ukazala je na to da je ovim projektom cilj da se najmanje 60 zanatlijki i zanatlija iz 18 opština u Srbiji i Bosni i Hercegovini uključe u aktivnosti, te da će korisnici projekta biti ne samo opštine već i druge lokalne institucije i organizacije.

Ambasador Kanade Džajls Norman istakao je da je za lokalne zajednice u Srbiji ovo jedan od načina da sačuvaju svoje bogato kulturno nasleđe, da podrže ruralni razvoj i podrže lokalne umetnike da unaprede svoje prihode.

“Zadovoljstvo mi je biti ovde danas i videti plodove kontinuiranog partnerstva između Vlade Srbije, lokalnih vlasti, Etno mreže i internacionalne zajednice u podršci lokalnih industrija kulture i ove izvanredne umetnice. Osnaživanje umetnica, posebno izvan velikih gradova je način na koji Kanada, Evropska unija i drugi podržavaju one koji nemaju uvek toliko prepoznavanja koliko zaslužuju za svoj vredan rad i umetnost”, zaključio je ambassador Kanade Džajls Norman.

Potpredsednica Vlade, ministarka kulture i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Maja Gojković ukazala je na važnost osnaživanja žena iz malih sredina, i naglasila da se ovom kolonijom daje još jedan pečat očuvanju kulturne baštine čitavog podneblja, bez obzira sa koje strane granice se nalazimo.

Prva kolonija pustovanja vune u Sremskoj Mitrovici deo je projekta „Zajedno za kulturni turizam – Prekogranična saradnja za bolji društveno-ekonomski razvoj i očuvanje tradicionalnih zanata“ koji sprovode NALED i Etno mreža u partnerstvu sa udruženjem BHcrafts, uz podršku Evropske unije.

Kolonija u Sremskoj Mitrovici okupila je preko 20 zanatlijki iz Srbije i Bosne i Hercegovine koje su vešte u filcanju i zainteresovane za povezivanje i saradnju u očuvanju kulture i zanatskih veština u prekograničnom regionu. Diplomatski dan u koloniji posvećen je poseti zvaničnika i diplomata koji su tu kako bi pružili podršku ženama zanatlijkama u ruralnim područjima.

Cilj je da se kroz stvaranje zajedničkih rukotvorina sa motivima prekograničkog podneblja grade novi mostovi saradnje, podrži ekonomsko osnaživanje žena iz ruralnih sredina i doprinese očuvanju kulturne baštine ovog podneblja, poručuju organizatori.

Na Diplomtskom danu prisustvovali su zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji Plamena Halačeva, ministarka kulture Maja Gojković, gradonačelnica Sremske Mitrovice Svetlana Milovanović i ambasador Kanade u Srbiji Džajls Norman.

Zvaničnici su obišli koloniju pustovanja vune, Carsku palatu grada Sirmijuma, a potom su krenuli u pešački obilazak Sremske Mitrovice predvođeni gradonačlenicom Svetlanom Milanović.

Evropska unija prepoznaje važnost kulture kao dela evropskog turističkog iskustva i kao elementa koji može unaprediti profil Evrope kao globalne destinacije. Projekti finansirani od strane EU već su podržali očuvanje i promociju kulturne baštine, tradicija i umetnosti u Srbiji i Bosni i Hercegovini.

Projekat „Zajedno za kulturni turizam – Prekogranična saradnja za bolji društveno-ekonomski razvoj i očuvanje tradicionalnih zanata“ finansiran je iz IPA II CBC programa između Srbije i Bosne i Hercegovine. IPA sredstva koja su dodeljena projektu iznose 273.875,01 evra od ukupne investicije od 322.205,89 evra.

Projekat je osmišljen kako bi unapredio kulturni turizam i podstakao socio-ekonomski rast u regionu, s fokusom na prikazivanju bogate kulturne baštine područja. Sprovode ga Nacionalni savez za lokalni ekonomski razvoj (NALED) u Beogradu, u saradnji sa Bosanskim rukotvorinama UHD u Tuzli i organizacijom Etno mreža iz Beograda.