„Ponekad se zaboravi na lokal jer je fokus na centralnom nivou vlasti, ali upravo se na lokalu pružaju usluge i građani se najviše angažuju, tako da se tu vidi kvalitet usluga koje im država pruža“, istakao je Martin Klauke, šef sektora II operacija u Delegaciji EU, na otvaranju konferencije „Kvalitetna uprava na lokalnom nivou – noseći stub dobre javne uprave“, koju je u Beogradu organizovao Centar za evropske politike (CEP).

Klauke je naglasio da se u kontekstu reforme javne uprave vidi prostor za unapređenje u oblasti depolitizacije javne uprave, kao i u procesu zapošljavanja kadrova koji su na položaju. Posebno je istakao primenu zakona, pre svega Zakona o planskom sistemu koji predviđa učešće javnosti u kreiranju politika, ali i oblast planiranja kapitalnih investicija, uključujući i planiranje investicija na lokalu sa ciljem podrške transparentnosti u planiranju projekata.

Nešto više od polovine građana Srbije zna da može da traži informacije od javnog značaja koje nastaju u radu organa lokalne uprave ali samo 38 odsto zna i kako to da uradi, pokazaju rezultati ankete o efikasnosti rada lokalnih uprava koji su saopšteni na konferenciji.

Srđan Majstorović, predsednik Upravnog odbora CEP istakao je da je Inicijativa Pratim JA pokrenuta da istakne značaj lokalne uprave, koja je kod organizacija civilnog društva nedovoljno prepoznata.

„Fokus Inicijative je na osnaživanju organizacija civilnog društva u cilju praćenja reforme javne uprave, naročito na lokalu“, rekao je Majstorović uz naglasak da ova inicijativa stavlja građane u prvi plan.

Ljiljana Uzelac, načelnica Odeljenja za strateško planiranje dobre uprave iz Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave je istakla zadovoljstvo učešćem na događaju koji je posvećen kvalitetu usluge na lokalu.

„Iako se centralna uprava bavi zakonodavnim pitanjima, složićemo se da ta zakonodavna rešenja moraju da se testiraju na lokalnom nivou, kako sa stanovišta tehničkih, tako i kadrovskih kapaciteta“, izjavila je Uzelac.

„Nema jednostavnih mehanizama putem kojih bi građani dali mišljenje, a mi prikupili informacije koje bi nam bile signal šta možemo da ispravimo u praksi uprave, odnosno u zakonodavnom okviru“, rekla je Ljiljana Uzelac koja je naglasila da je Ministarstvo došlo do sličnog zaključka tokom planiranja reforme javne uprave, i da je za ovu godinu planiran rad na poboljšanju te oblasti.

Nikola Tarbuk, generalni sekretar SKGO istakao je da dobro upravljanje predstavlja temeljnu vrednost demokratije, odnosno principe koje javna vlast treba da poštuje kroz odgovaranje potrebama građana i učešće građana u odlučivanju, otvorenost, transparentnost i odgovornost, poštovanje vladavine prava, ljudskih prava i jednakosti svih građana, etičko i anti-korupcijsko postupanje, efikasno i dostupno sprovođenje lokalnih usluga.

„Stalna konferencija već godinama, na različite načine, podržava primenu načela dobrog upravljanja u svakodnevnom funkcionisanju lokalne samouprave, kako kroz zagovaranje unapređenja nacionalnog i lokalnog pravnog okvira, tako i kroz jačanje kapaciteta lokalne administracije za primenu ovih principa u praksi“, izjavio je Tarbuk.

Centar za evropske politike (CEP) zajedno sa partnerima (Centar za ravnomerni regionalni razvoj (CenTriR), Nacionalna koalicija za decentralizaciju (NKD) iz Niša, Ekološki centar Stanište iz Vršca) sprovodi projekat „Praćenjem javne uprave ka boljem upravljanju na lokalu“. Projekat se fokusira na opremanje lokalnih organizacija civilnog društva metodološkim alatima, znanjem i veštinama za praćenje reforme javne uprave (RJU) na lokalnom nivou. U okviru projektnih aktivnosti biće pružena podrška lokalnim organizacijama civilnog društva (OCD) da postanu stručan i pouzdan partner u kreiranju javnih politika i reformskim procesima na lokalu kroz praćenje i zagovaranje RJU zasnovano na činjenicama i dokazima.

Biće podržano 40 lokalnih OCD sa ciljem jačanja njihovih kapaciteta i pružanja mentorske podrške u oblasti primene sveobuhvatne metodologije i alata za praćenje reforme javne uprave zasnovane na činjenicama, koja će biti razvijena na projektu. Sam monitoring RJU će biti sproveden u 17 lokalnih samouprava (12 iz centralne Srbije, 4 iz Vojvodine i Grada Beograda).

Projekat finansira Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji u okviru Programa podrške civilnom društvu i medija koji ima za cilj jačanje participativnih demokratija i procesa integracije u EU kroz osnaživanje civilnog društva da aktivno učestvuje u donošenju odluka. Projekat sufinansira Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Pogledajte video “Reformom javne uprave uz podršku Evropske unije – do dobrog službenika”