Visoka predstavnica EU Federika Mogerini je tokom zvanične posete Albaniji odala je „kolektivno priznanje” napretku zemlje na putu ka postizanju standarda EU i eventualnom članstvu i pozvala na „kolektivnu odgovornost“ lidera, institucija i građana Albanije za nastavak reformi. Evropska komisija je 17. aprila preporučila otvaranje pristupnih pregovora sa Albanijom.

Visoka predstavnica EU se u Tirani 18. aprila sastala sa premijerom Edijem Ramom, ministrom spoljnih poslova Ditmirom Bušatijem, predsednikom Ilirom Metom i predstavnicima političkih partija. Poseta je usledila nakon usvajanja paketa proširenja i pozitivne preporuke Evropske komisije o otvaranju pristupnih pregovora sa Albanijom.

„Smatram da ovo može biti dan kolektivnog priznanja. Ovo je rezultat koji su ostvarile institucije ove zemlje – sve institucije, od predsednika, preko Vlade i Parlamenta do opština – ali i građani Albanije. Ovo je takođe trenutak kolektivne odgovornosti koja poziva na istrajnost.“

„Evropska komisija jasno kaže da je Albanija ispunila uslove postavljene u prethodnom izveštaju i preporuke koje su usvojene pre godinu i po dana. Albanija je spremna da otvori pregovore dok istovremeno treba da nastavi i produbi reforme”, istakla je Mogerini. Visoka predstavnica je pozdravila ostvareni napredak, konkretno u oblasti pravosudne reforme i početka sprovođenja profesionalne evaluacije sudija i tužilaca. „Ispunili ste obećanja, ispunili smo obećanja. Smatram da je ovo istorijski trenutak za vašu zemlju, ali i za Evropsku uniju.“

Visoka predstavnica je dalje naglasila pozitivnu ulogu koju Albanija igra u regionu, uključujući saradnju sa susedima i razvoj dobrosusedskih odnosa. „Politika proširenja EU na Zapadnom Balkanu dobija izvorno značenje projekta evropskih integracija, a to su pomirenje i mir. Dobrosusedski odnosi, koordinacija i saradnja u okviru regiona je osnovni razlog što smo se okupili kao Unija.”

Mogerini je pozvala Albaniju da nastavi put reformi. Pet ključnih prioriteta (reforma pravosuđa i državne uprave, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala i zaštita ljudskih prava) i dalje će biti temelji saradnje sa EU i parametri na osnovu kojih će albanski građani procenjivati i suditi o kapacitetu svojih insititucija da zadovolje njihove potrebe. „Ovaj rad treba nastaviti ne zbog Brisela, već zbog albanskog naroda”, rekla je.

Osim Albanije kao prve stanice, visoka predstavnica će u okviru posete Zapadnom Balkanu boraviti i u Bivšoj jugoslovenskoj Republici Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji.