Izjava visoke predstavnice/potpredsednice Federike Mogerini po dolasku na sastanak Evropskog saveta

Proveriti pre objavljivanja!

Dobar dan. Ovo još uvek nije pitanje spoljne politike, ali bi moglo da postane. Očigledno je da smo svi želeli da Ujedinjeno Kraljevstvo ostane u Evropskoj uniji, ali su njegovi građani izrazili želju da je napuste. Sada je na institucijama Ujedinjenog Kraljevstva da pronađu način da volju građana pretvore u realnost. Te iste institucije imaju i odgovornost prema 440 miliona građana Evropske unije koji imaju pravo da znaju da li ostaju u Uniji od 27 ili 28 članica.

Ovo nije trenutak za neizvesnost zato institucije Ujedinjenog Kraljevstva moraju postupiti odgovorno. Jedna stvar je jasna: ili ste članica Unije ili niste. Nema „polučlanica“ Evropske unije. Kako sam razumela, Dejvid Kameron je danas rekao da treba postupiti u skladu sa propisima što znači da treba podneti zahtev za otvaranje pregovora o istupanju. Nakon toga slede pregovori o partnerstvu sa Ujedinjenim Kraljevstvom kao trećom zemljom. To znači 27 država članica sa jedne i jedna država sa druge strane.

Svi želimo da to partnerstvo bude što bliskije i bolje, naročito u području moje nadležnosti odnosno u području spoljne i bezbednosne politike. Sigurna sam da ćemo u budućnosti moći da postignemo dogovor o veoma bliskom partnerstvu, ali to pitanje nije deo današnjeg dnevnog reda. Ono što jeste pitanje za danas je da li Ujedinjeno Kraljevstvo želi da stupi u pregovore o istupanju ili ne.

Narod Britanije je bio jasan po ovom pitanju. Međutim, mi primamo oprečne poruke od – poslužiću se eufemizmom – krajnje konfuzne političke scene Londona i ostatka zemlje. Oni koji kažu da je ovo veoma težak trenutak za Evropu su u pravu, ali ovo je prvenstveno težak trenutak za Ujedinjeno Kraljevstvo. Tome smo svedočili jutros u Evropskom parlamentu. Mislim da su jedinstvo, budućnost i politička stabilnost Ujedinjenog Kraljevstva u najvećoj opasnosti. Na nama je da se postaramo da se neizvesnost i haos ne prošire na druge države članice i da pošaljemo jasnu poruku finansijskim tržištima i našim međunarodnim partnerima.

Ovo je jedan od razloga što ću danas šefovima država i vlada svih 28 članica predstaviti Globalnu strategiju. U trenucima neizvesnosti moramo da snosimo odgovornost zajedno, kao Evropljani. Postoji jedna stvar koju evropski građani razumeju vrlo dobro: svaka od država članica EU je mala u kontekstu savremenog sveta i, ako hoćemo da odigramo našu ulogu u takvom svetu, to moramo učiniti zajedno. Za to imamo različite instrumente i bilo da se radi o spoljnoj politici, odbrani, razvojnoj saradnji ili trgovini, zajedno smo jači i samo ako zajedno nastupamo Evropska unija će opstati.

Sada čekamo konačnu odluku Londona. Pregovori će, rekla bih, biti miran proces u skladu sa propisima, bez gorkih osećanja. Moraju da nam kažu šta i kako žele kako bismo ušli u pregovore.

Dozvolite da dodam i ovo: osim što ću na sastanku predstaviti novu Globalnu strategiju EU za spoljnu i bezbednosnu politiku koja je rezultat dugog i otvorenog procesa na koji sam veoma ponosna, na sednici će nam se pridružiti generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg kako bismo zajedno pripremili samit NATO-a u Varšavi i zajedničku deklaraciju koju ćemo potpisati na marginama tog samita za nekoliko dana.

Dakle posao se nastavlja. Situacija se, međutim, očigledno promenila i zato je važno da London zbog svojih i građana Evropske unije što pre donese konačnu odluku. Hvala.