Građani Niša uskoro će imati održiv i bolje uređen javni prevoz zahvaljujući sporazumu koji je gradska uprava potpisala sa Evropskom investicionom bankom (EIB).

Ovaj sporazum stvara uslove za uvođenje efikasnijeg sistema prevoza, kao i za uklanjanje teretnog saobraćaja sa postojećeg međugradskog železničkog koridora. Te aktivnosti deo su šire podrške Evropske unije i povezanih institucija saobraćaju u Srbiji.

U želji da se građankama i građanima Niša približi prioritete razvoja za Srbiju u sektoru saobraćaja, u prostorijama EU info kutka u Nišu (Voždova 5) postavljena je izložba „EU podrška sektoru saobraćaja u Srbiji“. Izložba prikazuje ključne investicione projekte, ali i brojne druge aktivnosti poput reforme drumskog saobraćaja, uvođenja savremenih i isplativih praksi održavanja infrastrukture, kao i podrške bezbednosti drumskog saobraćaja.

Svi zainteresovani će biti u prilici da saznaju planirane investicije na Koridoru 10 u drumskom i železničkom saobraćaju, ali i radove na modernizaciji unutrašnje plovne putne infrastrukture u Srbiji.

Jedna od posebno zanimljivih i naročito važnih priča koju predstavljamo je i ona koja se odnosi na projekat izvlačenja brodova koji na dnu Dunava leže više od sedam decenija a koji se finansira kreditom Evropske investicione banke (EIB) u saradnji sa Vladom Srbije.

Alesandro Bragonzi, šef regionalnog predstavništva EIB-a za Zapadni Balkan sa zadovoljstvom ističe da je EIB finansirao sektor saobraćaja u Srbiji u visini od 2,3 milijarde evra, te da je rezultat vidljiv u novim putevima, mostovima, tunelima i železnici. On dodaje da „podrška EIB-a takođe podrazumeva grantove i tehničku asistenciju za pripremu projekata, poput priprema plana održivog urbanog plana mobilnosti u Nišu“. Ovaj plan će omogućiti stvaranje okvira za investicije koje će obezbediti efikasniji, jednostavniji, udobniji, bezbedniji i zeleniji javni gradski prevoz.

Pored ovoga, za sve koji žive na jugu Srbije naročito značajni su i oni aspekti izložbe o železničkom koridoru 10 i modernizaciji pruge od Beograda do Niša i od Niša do Preševa i Dimitrovgrada, te dugo najavljivane niške obilaznice.

Projekti u sektoru saobraćaja koje finansira EU u Srbiji imaju za cilj unapređenje saobraćajne povezanosti, a time i bolju ekonomsku integraciju unutar regiona i integraciju regiona sa EU. Pored toga, napori koje EU ulaže u sektoru saobraćaja posredstvom ovih projekata su u velikoj meri usmereni na otvaranje tržišta i primenu standarda EU. Projekti koje finansira EU su značajno doprineli procesu reforme železnice, uvođenju savremenih i najisplativijih praksi održavanja infrastrukture drumskog saobraćaja, te uvođenju rečnog informacionog sistema u cilju poboljšanja plovnosti na unutrašnjim plovnim putevima Srbije.

Od 2000. godine do danas, podrška EU sektoru saobraćaja u Srbiji dostigla je više od 420 miliona evra bespovratnih sredstava . Osim toga, više od 40 miliona evra bespovratnih sredstava EU je izdvojeno za pripremu strateški prioritetnih investicija u oblasti saobraćaja, ukupne vrednosti preko 3,7 milijardi evra, koje će se realizovati kombinovanjem bespovratnih sredstava EU i povoljnih zajmova u budućnosti.