Danas obeležavamo Međunarodni dan tolerancije. Tim povodom, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji, organizovao je konferenciju na kojoj je šesti put, dodeljena Godišnja medijska nagrada za najbolje medijske tekstove i priloge na temu borbe protiv diskriminacije i promovisanja ravnopravnosti i tolerancije.

Cilј ovog kоnkursа је mеdiјskо prоmоvisаnjе vrеdnоsti kао štо su: rаvnоprаvnоst, tоlеrаnciја, zаtim suzbiјаnjе prеdrаsudа i stеrеоtipа prеmа mаnjinskim, mаrginаlizоvаnim i ugrоžеnim grupаmа, kао i pоdizаnjе vidlјivоsti instituciје Pоvеrеnikа.

„Uloga medija je jako važna u promociji jednakosti, tolerancije i borbe protiv diskiminacije“, izjavio je Martin Klaucke, šef operacija u Delegaciji EU u Srbiji na konferenciji povodom obeležavanja Dana tolerancije.

Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) ustanovila je Međunarodni dan tolerancije 1995. godine. To je dan koji sve na svetu podseća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Generalna skupština UN (rezolucijom 51/95) 1996. godine, pozvala je države članice da 16. novembra obeleže Međunarodni dan tolerancije.

„Mi smo snažni onoliko koliko je snažan najranjiviji član naše zajednice“, istakla je Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti i naglasila da je upravo zato važno da štitimo najostljivije članove društva od diskriminacije.

„Podizanje svesti je od ključnog značaja za prevenciju i borbu protiv diskriminacije i upravo je zato uloga medija izuzetno važna. Mediji utiču na javno mnjenje, formiranje stavova u društvu i skreću pažnju na nepravdu“, istakla je zamenica šefa Misije OEBS-a u Srbiji, Sara Groen.

Podrška EU za unapređenje demokratije i ljudskih prava u Srbiji od 2014. godine do danas iznosi više od 53 miliona evra. EU aktivno podržava poštovanje i zaštitu ljudskih prava u Srbiji kroz različite programe – na nacionalnom i na regionalnom nivou.

Trenutno je u toku niz projekata koje finansira EU, a koji se sprovode u saradnji sa vlastima Srbije i organizacijama civilnog društva, sa ciljem postizanja poštovanja i pune zaštite osnovnih prava svih građana, bez obzira na godine, rodnu pripadnost, sposobnosti, etničku pripadnost ili seksualnu orijentaciju.

Podrška Evropske unije se sprovodi u saradnji sa Vladom Srbije. Evropska unija je najveći donator u Srbiji i do sada je donirala više od svih ostalih međunarodnih donatora zajedno.