Tretiranje građevinskog otpada na teritoriji Grada Pirota po principima cirkularne ekonomije postaće moguće nakon realizacije projekta MOBICCON-PRO, koji ova lokalna samouprava realizuje u okviru Horizon programa.

MOBICCON-PRO je skraćenica za Mobilnu inovativnu cirkularnost za građevinske proizvode, a Grad Pirot ovaj projekat realizuje sa partnerima iz Francuske, Belgije, Danske i Bugarske koji imaju razvijeno iskustvo u upravljanju građevinskim otpadom.

Vladan Vasić, gradonačelnik Pirota ističe da ovim projektom Pirot rešava problem nelegalnog odlaganja građevinskog otpada koji će se u budućnosti sakupljati i tretirati na posebno predviđanom platou za građevinski otpad u okviru Regionalne deponije.

„U fokusu projekta je  tretman građevinskog otpada koji često možemo da vidimo pored reka, potoka, u prirodi. Mi ćemo pokušati u narednom periodu da to sistematizujemo i uvedemo u legalne tokove. Ideja je da na prostoru Regionalne deponije imamo plato za tretman građevinskog otpada. Planirano je mobilno postrojenje koje će građevinski otpad pretvarati u sirovinu koja će moći da se dalje koristi“, pojašnjava gradonačelnik Vasić.

Grad Pirot postaje prva lokalna samouprava koja će izgraditi instalaciju za tretman i reciklažu građevinskog otpada u Srbiji, kao i jedina lokalna samouprava u Srbiji čiji je projekat podržan kroz EU program Horizon. Marija Đošić, šef Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj Pirot objašnjava da su zadaci svakog od članova konzorcijuma jasno definisani:

„Otpadom ćemo se baviti na jedan naučni način, prikupljaćemo i raditi analize strukture građevinskog otpada, SWOT analize, a dosta ćemo raditi na informisanju stanovništva, pre svega izvođača građevinskih radova, koliko je značajno da se i oni uključe u tretman građevinskog otpada. Sprovešćemo kampanje za edukaciju stanovništva o njihovom odnosu prema građevinskom otpadu“.

Vrednost projekta koji se investira sredstvima EU u Srbiji jeste 909.000 evra, odnosno 100% neophodnih sredstava. Predviđena je izrada kompletne projektno tehničke dokumentacije u ovoj godini, dok je početak izgradnje platoa, gde će se vršiti prijem i reciklaža građevinskog otpada, predviđen za sledeću godinu. O benefitima projekta govori Nebojša Ivanov, direktor Regionalne deponije Pirot:

„Ovim inovativnim projektom se iz otpada izdvajaju određeni segmenti, agregati koji se dalje koriste u putnoj privredi, za izgradnju lokalnih puteva, atarskih puteva, kvalitetniji materijal se koristi za proizvodnju blokova i drugih elemenata za građevinsku industriju, tako da najmanja količina završi na deponiji, kako i predviđa princip cirkularne ekonomije.“

 

Značajna novina je da će se  prilikom dobijanja rešenja o izgradnji, investitor obavezati da izvrši procenu o tome koliko građevinskog otpada generiše izgradnjom, a ugovorom sa Regionalnom deponijom za tretman građevinskog otpada pre dobijanja upotrebne dozvole dobiće potvrdu o skladištenju predviđene količine građevinskog otpada.

Kako je lokalna samouprava mapirala veliki broj ilegalnih i divljih deponija građevinskog otpada, predviđeno je da se sa ovih lokacija građevinski otpad ukloni i  zatim tretira na novoizgrađenom platou.

Put ka cirkularnoj ekonomiji nije jednostavan i inovacije su neizostavni deo procesa koji vodi ka održivim modelima upravljanja resursima poput otpada. Projekat MOBICCON-PRO i odgovornost lokalne samouprave u Pirotu u prepoznavanju problema i spremnosti na promenu, dobar su primer angažovanja lokalne samouprave u obezbeđivanju uslova za stvaranje cirkularne ekonomije u Srbiji.

Podrška Evropske unije inovacijama i konkurentnosti u Srbiji vredna je više od 200 miliona evra za period od 2014. do danas. Sredstva namenjena ovom sektoru koriste se za podsticanje kvaliteta nauke, inovacija i povezivanja sa evropskim i međunarodnim naučnicima i preduzetnicima, čime se povećava konkurentnost srpske ekonomije. Od 2014. Srbija je korisnik i Okvirnog programa za istraživanje i inovacije – Horizon Europe.